Kaptan June Haimoff İle Mutlaka Tanışın

Kaptan June Haimoff

Kaptan June Haimoff İle Mutlaka Tanışın June Haimoff İngiliz bir çevreci. 2009 yılında Türk vatandaşı oldu. 30 yıldır Muğla, Dalyan’da yaşamını sürdürüyor ve İztuzu kumsalındaki işletmelerin özelleştirilmesine karşı çıkıp, caretta carettaların hayatlarını korumak için çalışmalar sürdürmesiyle tanınmış.

Kaptan June Haimoff

Kaptan June Haimoff Kimdir?

Kaptan June aslında jet sosyetenin içinden biriyken, ışıltılı yaşamını terk edip, her şeyi arkasında bırakmış ve 14 metrelik bir tekne ile kendi yaşam öyküsünü tekrar yazabilmek için denizlere açılmış biri… Şuan 95 yaşında olan Londra Essex doğumlu Kaptan June bu ismini tekne ile 20 yılını Yunanistan’da geçirdikten sonra almış.

Dalyan Ekincik koyuna ilk gelişi ise 1975 yılının Temmuz ayında olmuş. Sonra sık sık tatilini geçirmek için kendini buraya gelirken buluyormuş. Bir süre sonra Kaptan June Haimoff için bu da yetmemeye başlamış ve 1986’daki gelişinde İztuzu’daki bir barakada teknesi ile yaşamaya başlamış.

Burada sevimli Caretta Caretalar ile karşılaşmış yumurtlama dönemlerinden tutun da, nesillerinin yok olmaması için onlara gereken ortam ve Akdeniz’e geri dönüşleri hakkında her bilgiyi araştırıp, öğrenmiş.

Kaptan June Haiomoff

Kaptan June Haiomoff’un Yaşamı Film Oluyor

Bunca zaman çevreci olarak verdiği mücadelenin bir sonucu ve ödülü olarak Kaptan June Haiomoff’un hayatı film olacak. Zaten soluksuz okunacak bir kitap gibi yaşam sürmüş olan çevreci June için bu film çok güzel bir ödül olacak… Ayrıca bu filmden elde edilecek gelir ile de yeni çevreci projeler yapmayı hedefliyor. 🙂

Kaptan June Haimoff Türk Vatandaşı

2009 yılında Türk vatandaşlığına geçen Kaptan June Haimoff, İztuzu Sahili‘ne otel yapılma istediğini öğrendiği zamanlarda dönemin başbakanı Turgut Özal ile görüşmüş ve Özel Çevre Koruma Kurumu‘nun kurulması konusunda büyük bir rol oynamış. Bu mücadelenin ve kazanılan zaferin öyküsünü ise 2002 yılında İngiltere’de yayınladığı “Captain June and the Dalyan Turtles” kitabında anlattı. Merak edeler içim; kitap aynı yıl “Kaptan June ve Kaplumbağalar” adı altında Türkçeye çevrildi ve Remzi Kitabevi tarafından yayınlandı. Kurduğu Kaptan June Haimoff Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı (kısaca “Kaplumbağa Vakfı”) 2011 yılı başında tescillendi.

Kaptan June Haiomoff

Kaptan June Haiomoff İle Tesadüfen Tanışmak

Gezgin arkadaşlarımızdan biri olan Furkan Ceylan otostop ile gezerken tesadüf eseri olarak çevreci Kaptan June Haimoff ile tanışmasını işte böyle anlatıyor;

Otostop ile bindiğim araçta şoföre İztuzu Sahili nasıl diye sordum. İmar izninin olmadığı bir yer olduğunu söyledi ve bu kaptan bilmem ne sayesinde olmuş diye ekledi…
Caretta Carettalar için verdiği mücadele sonucuymuş. Bu konuşma pek aklımda kalmadı. Sonrasında İztuzu tabelasını görünce bir görelim dedik ve İztuzu’na indik.
Mavi küçük, sevimli bir baraka gördük. Üzerinde KAPTAN JUNE yazıyordu. Ben tarihi bir kişilik sanıyordum fakat koskoca tarih olduğu gibi karşımda oturuyordu.
1922 İngiltere doğumlu Kaptan June Haimoff, teee 1970’lerde Muğla’da teknesiyle cirit atıyormuş o zaman kaplumbağaları görmüş. Daha sonrasında buralara otel yapılacağını öğrenmiş. Dönemin başbakanı Turgut Özal dahil, iletişime geçebileceği herkesle iletişime geçmiş.
Kaptan June Haimoff
Uluslararası kanallara başvurmuş, falan derken 30 yıldır Muğla’da doğa bekçiliği yapıyor. Kurduğu Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı (kısaca “Kaplumbağa Vakfı”) 2011 yılı başında tescillendi. Vakfın Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile işbirliği içinde faaliyet göstermesi amaçlanıyor. Caretta hayranı falan değilim (tabiki yinede nesilleri tükenmesin, güzel canlılar) ama kadının aktivistliğine hayran kaldım. Halen hayata sımsıkı sarılıyor. Bizi evine davet etti, çok samimi bir evi, 5 tane köpeği ve tertemiz bir woswosu var.
Haftada 1 kez mutlaka kuaföre gider ve manikürünü eksik etmezmiş. Yakında hayatı bir film olacak. Filmden iyi bir gelir elde ederse diye bir sürü plan yapıyor. 95 yaşındaki Kaptan June Haimoff aktivistliğe devam ederken biz gençler oturup g.t büyütelim. 🙂
YAŞASIN ONURLU MÜCADELEN…
Her zaman demişimdir otostop ile yolculuk ederken, gezerken yollarda karşılaştığımız birçok insan hayatımızda hep iz bırakır ve güzel şeyler katar, bizler pek çok anı biriktiririz, umarım en yakın zamanda Kaptan June Haimoff‘u ben de ziyaret edebilirim. Tanışma serüvenini paylaştığın için de özellikle çoook teşekkürler Furkan Ceylan senin de yolun açık olsun. 🙂

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın