Bursa Karagöz Hacivat Müzesi Gezilecek Yerler

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi 1997 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Vakfı tarafından, modern müze anlayışı ile restore edilerek halka açılmış.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi Karagöz-Hacivat sanatını yeni nesillere ulaştırma amacıyla hizmet veriyor. Bursa’nın simgeleri olan Karagöz Hacivat Müzesi‘nde iki tane galeri bulunuyor. Birinci galeride gölge oyununun tarihçesi panolar ile anlatılırken diğer galeride geleneksel tiyatro koleksiyonlarından derlenen 61 parça orjinal Karagöz Oyunu tasvirleri sergileniyor.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Aynı galeride bu konu ile ilgili farklı üstatların koleksiyonlarına da yer verilerek Karagöz Hacivat Müzesi koleksiyonu zenginleştirilmeye çalışılıyor. Aynı zamanda müzede ziyaretçiler için düzenli olarak Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu da sergileniyor.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi Çalışma Saatleri

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi Çalışma Saatleri pazartesi günü haricinde her gün 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bursa Karagöz Hacivat Müzesi Giriş Ücreti yoktur.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

İngiltere Kraliçesi Bursa Karagöz Hacivat Müzesi Ziyareti

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Bursa’yı ziyaret ettiğinde eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile Karagöz Müzesi‘ne gelmiş ve gösteriyi izlemiş. Kraliçenin beğenisini kazanan müzede seminer ve kurslar da düzenleniyor. Açılan kurslarla yeni Karagöz ustaları yetiştiriliyor.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Bursa Karagöz Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Bursa Karagöz Müzesi’ne Nasıl Gidilir? diye soracak olursanız, yeri Bursa’nın en güzel semtlerinden biri olan Çekirge’de kalıyor. Buradan Bursa manzarasını da görebiliyorsunuz.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Çekirge Caddesi, Karagöz-Hacivat Anıtı karşısında yer alan Karagöz Müzesi, kent merkezinden Çekirge istikametine giden her türlü toplu taşıma aracı ile müzeye ulaşmak mümkün.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Bursa Karagöz-Hacivat Anıtı ve Tarihçesi

Halk dilinde Karagöz Oyunu, Türk kültür yaşamında önemli bir rolü vardır. Karagöz Oyununun kökeni konusunda yapılan araştırmalarla oyunun yaratıcısının Bursalı olduğu görüşü kesinlik kazanmıştır. Çünkü hem Karagöz Oyununun kahramanları Karagöz ve Hacivat, hemde oyunu yaratan Şeyh Küşteri Bursalı.

Bursa Karagöz Hacivat Müzesi

Karagöz-Hacivat ve Şeyh Küşteri’nin mezarları da buradadır. Karagöz Gölge Oyunu 2010 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Uluslararası tescili yaptırılmıştır. Bu anıt gölge oyununun kahramanları Karagöz-Hacivat ile onları perdeye aksettiren Şeyh Küşteri‘nin anısına 1982 yılında yaptırılmıştır.

Sizlerin de yolu Bursa’ya düşerse bu tarih kokan anıtı ve karşısındaki Karagöz Müzesi‘ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın