Cartagena Gezilecek Yerler Karayipler’de Renkli Bir Mola

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena Gezilecek Yerler Karayipler’de Renkli Bir Mola tarihiyle, şimdisiyle farklı dönemlerin mimari tasarımlarını sentezleyen Cartagena’nın eski sokaklarında dolanırken tarihi havasını iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena Gezilecek Yerler ile arnavut kaldırımları, rengarenk tarihi evleri, eski samimi sokakları, insanları ve havasıyla Cartagena; lokasyon olarak Kolombiya’nın kuzeyinde yer alıyor ve Karayipler‘e de kıyısı var. Cartagena ülkenin turistik açıdan en revaçta olan şehri şüphesiz.

Çift katlı sevimli evler rengarenk dizilmiş, hemen hemen hepsinin balkonundan begonviller, sokaklarda ise çeşit çeşit çiçekler ve egzotik mini palmiyeler ile burada bir anda dünyanız renkleniveriyor. Güney Amerika Gezisi‘nde Kolombiya civarına yolu düşünler mutlaka Cartagena‘ya uğramalı.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena’nın Hikayesi

Cartagena ismi aslında eski İspanyol kolonisinden geliyor. Burada 15. yüzyıla dek Karayip yerlileri yaşamış. 1 Haziran 1533’te kumandan Pedro Hereria tarafından İspanyol’ların hakimiyeti ilan edilmiş ve şehir İspanya’da bulunan sahil şehri Cartagena‘ya benzetildiğinden bu isim verilmiş.

1533’te kurulan şehrin tarihte şüphesiz bir çok istilaya tanıklık etmesinin ardından en son olarak 1821’de “yeter artık” diyerek bağımsızlığını kazanarak günümüze dek ulaşmış.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena’da Eski ile Yeninin Muhteşem Uyumu

İstila ve yağmalamalardan kalan tarihi güzelliğini bir başka boyuta taşıyan surlar; şehri eski ve yeni olarak ikiye bölüyor. Tabiki yeni yapılanan şehirde büyük gökdelenler,alışveriş merkezleri ile metropol hayat gelişmeye devam ediyor fakat burası eski şehir kısmına o kadar yumuşak bir geçişle bağlanıyor ki; kendinizi birden arnavut kaldırımlarında yürürken, begonvillerle bezenmiş sevimli evlere bakarken buluyorsunuz.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena Merkezi Old City

Şehir her geçen gün bütün hızıyla büyümeye devam ediyor, ancak vazgeçilmeyen yerlerden biri Cartagena Old City, yani eski koloni döneminden kalan şehir merkezi. Kiliseler, müzeler, mağazalar, küçük restoranlar, sokak satıcıları ile en cafcaflı yeri kabul ediliyor.

Cartagena Gezilecek Yerler

Tabiki UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve korunan Old City‘de Plaza de Bolivar Meydanı‘ndaki Simon Bolivar heykeli de fotoğraf çekmek ve ziyaret etmek için önemli bir lokasyon. Simon Bolivar kim diyecek olursanız, Güney Amerika birliği için pek çok çalışmalar yapan devrimci bir önder.

Cartagena Gezilecek Yerler

Bir diğer görülmesi gereken yer ise; sizde benim gibi Latin edebiyatına meraklıysanız mutlaka Gabriel Garcia Marquez‘i tanıyorsunuzdur. “Çok fazla uğraşma iyi şeyler ummadığın zamanlarda olur.” diyen Marquez ustanın evi kesinlikle ziyaret etmeye değer. Bu ev Marquez Nobel ödülü kazandıktan sonra devlet tarafından onun için yapılmış.

Cartagena Gezilecek Yerler

 

Popüler Yer Torre Del Reloj

Cartagena’lıların buluşma noktası ve en turistik yerlerden biri Sur içinin ana giriş kapısı olan saat kulesi, Torre Del Reloj.

Saat kulesi Kolonial dönemden kalma olduğu halde 19 yy. da inşa edilmiş. Bu kapıdan girdiğinizde sizi Plaza de los Coches Meydanı ve rengarenk dünyası karşılıyor. Bu meydan eski zamanlarda köle pazarı olarak kullanılıyormuş. Şimdi bu meydanda şehrin kurucusu Pedro de Hereria‘nın heykeli bulunuyor.

Cartagena Gezilecek Yerler

Yöresel tatlıları denemek isterseniz kapıdan girdiğinizde karşı binanın altındaki sokağa doğru yürüyünce burada bu tatlıların satıldığı minik dükkanlar bulabilirsiniz.

Turistlerin eğlenceli bulduğu Cartagena Gezilecek Yerler bölgelerden biri de; Getsemani. Burada güzel fotoğraf kareleri alabileceğiniz sokaklar grafitilerle donatılmış, eğlenceli cafe ve restoranlar bulunuyor.

Cartagena Gezilecek Yerler

San Pedro Modern Sanatlar Müzesi

Cartagena Gezilecek Yerler arasında biraz da şehrin kültürel zenginliğini tadabilmek adına küçük Plaza de San Pedro Meydanı‘ındaki modern sanatlar müzesi ve San Pedro Kilisesi‘ni gezebilirsiniz. Ayrıca meydana serpiştirilmiş birkaç tane modern sanat eseri de görebilmeniz mümkün.

Cartagena Gezilecek Yerler

Buradan biraz daha otantik bir parka geçiş yapmak isterseniz Cartagena Gezilecek Yerler arasında San Pedro Claver caddesini takip ederek Simon Bolivar Parkı‘na ulaşabilirsiniz. Halk o kadar cana yakın ki, ayrıca turistlere çok alışkın oldukları için hep yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Simon Bolivar yaşamını Güney Amerika‘nın bağımsız olması idealine adamış ve yaşamını 1830 yılında henüz 47 yaşındayken veremden yitirmiş. Ama kısacık ömründe halkın sevgisini kazanıp, çok işler başarmış. Bu parkta da güzel bir heykeli var. Parkı gezince aynı yönde ilerlemeye devam edin, ilk sokaktan sola dönünce bu sefer sizi Santo Domingo Meydanı karşılayacak.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena’daki Surların Amacı Neydi?

16. yüzyıl döneminde İspanyollar boş durmamış ve Güney Amerika’da keşifler yapmaya devam etmiş. O sırada sömürdükleri zenginlikleri İspanya’nın Cartagena şehrine aktarmışlar. Hal böyle olunca da Karayip Denizi favori bir korsan bölgesi halini almış. İspanyollar da bu durumdan müzdarip çaresiz şekilde denizin üzerinde bazı yerlerde 18 metre genişliğe ulaşan duvarlar örmüşler. 16 yüzyıl sonlarında yapımına başlanan ilk duvarlar şu anda San Diego ve El Centro şehirlerini sarmalıyor. Bu surların toplamdaki uzunluğu ise 9 km’yi buluyor. Aslında bu zor ulaşılma durumu içeride o dönemlerde ne zenginlikler olduğunu düşündürerek, korsan ilgisini ve saldırılarını daha fazla cazip hale sokmuş da olabilir.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena Karayip Mutfağı

Deniz kenarı bölgelerde olduğu gibi Karayip ve Peru mutfaklarının bir sentezi olan Cartagena deniz mahsülleri açısından çok zengin bir mutfağa sahip. Denizden ne çıksa yerim tutkunları için marine edilmiş çiğ balık ve deniz mahsülleri arasından Ceviche favori yiyecekleri olabilir.

Cartagena’nın en ünlü lezzetleri ise; Pez Leon (volitan-lionfish) Ceviche, hindistan cevizi sütlü pilav, chontaduro palm püresi, mısırlı yumurta, peynir dolgulu patates, Costeno (ananas, erik ve mangolu tropik meyve çeşitleri) ve de kola ile süt karışımı olan Kola con leche isimli içecek.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena; On the Shore of the Caribbean

Although it has perfectly blended the old and the new with architectural designs of different periods, the historical ambiance in its old streets makes it a destination that has to be seen.

Cartagena Gezilecek Yerler

Cartagena with cobblestone paverments, historical houses, warm air and cozy people is the most touristic city of the country that is located at the north of Colombia and has a shore to the Caribbean. Cartagena is one of the main destinations to be seen in Colombia with streets graced with colorful two-story houses, bougainvillea hanging from balconies and mini palm trees forming a riot of colors.

Cartagena Gezilecek Yerler

Combination of the Old and New

Walls that bring the historical beauty remaning from the invasions to a whole new dimension divide the city as the old city and the new city. The new city with gigantic skyscrapers and shopping malls and the old city with cobblestone pavements and colorful houses decorated with bougainvillea on balconies are tied together so well that you may feel like you are travelling in time while you are visiting the place.

Cartagena Gezilecek Yerler

Breathe in San Pedro

Small Plaza de San Pedro square hosts the Museum of Modern Art and San Pedro Church. It is also possible to see several modern artworks in the square. After this, you may follow San Pedro Claver Street to reach Simon Bolivar Park. Simon Bolivar dedicated himself to the mission of independent South America and he died of tuberculosis in 1830 when he was 47. The park includes a beautiful statue of Simon Bolivar. After visiting the park, you can reach Santo Domingo Square if you go straight in the same direction and take the first turning to the left.

Cartagena Gezilecek Yerler

Don’t Leave Without Having Seafood

You will have your fill of seafood in Cartagena, which offers a blend of Caribbean and Peru Cuisines. Ceviche made of marinated raw fish and seafood can be your favorite. The most famous delicacies of Cartagena include; Pez Leon(volitan-lionfish) Ceviche, rice with coconut milk, chontaduro palm puree, egg with corn, potatoes with chees filling, Costeno (tropic fruit varieties with pineapple, plum and mango) and Kola con leche made of coke and milk. (Source;05/17-Budo)

Cartagena Gezilecek Yerler

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın