Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri ile Malta’nın birbirinden güzel sakin ve tarihi dokuya sahip şehirlerini doya doya gezin.

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri ile Game of Thrones dizisinin de çeşitli çekimleri için kullanılmış birbirinden güzel mekanlarını gezmeyi de ihmal etmeyin. Malta Adası, konum olarak Avrupa ve Afrika’nın tam ortasında yer alıyor. Dünya’nın En Küçük Ada Ülkesi kategorisinde yerini almış olan Malta ülkesi; Malta, Gozo, Comino adalarından meydana geliyor, tabi bu minik ülkenin yerleşik nüfusu da pek kalabalık değil.

Malta’nın Tarihi 7 Bin Yıl Öncesine Uzanıyor

Malta’nın tarihi günümüzden 7 bin yıl öncesine dek uzanıyor. Buralarda ilk yaşamış insan kalıntıları Neolitik çağa kadar gidiyor. M.Ö. 800-870 yılları arasında Malta, adadaki varlıklarına dair izler bırakan, sürekli art arda gelen medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Pek çok medeniyeti barındırmış bu küçük adalar 1974 yılında cumhuriyeti ilan etmiş.

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta Valetta Şehri Gezilecek Yerler

Valletta şehri Malta’nın başkenti ve tabiki görülmesi, gezilmesi gereken en önemli destinasyonlardan da biri. Ülkenin en büyük adası Malta Adası, capcanlı Valletta Şehri de bu adada yer alıyor. Kentin kuruluşu 16. yüzyıla ve Aziz John Şövalyeleri‘ne dayanıyor. Şövalye birliğinin komutanı Jean Parisot de Valletta‘dan adını alan kent, yüksek surlarla kuşatılmış ve aynı renk binalardan oluşuyor. Bunun sebebi ise binaların yapımında sarımsı beyaz Malta taşı kullanılmış olması. Tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Valletta Kenti‘ni gezmeye ve birbirinden orjinal fotoğraflar çekmeye doyamayacaksınız.

Malta’nın tarihi hakkında bir not daha düşmek gerekirse; 1565 yılında Kanuni Sultan Süleyman‘ın adayı kuşatmış olduğunu da ekleyebiliriz. Bunun nedeni ise ileri görüşlü olan padişahın, Malta’nın Avrupa ile bir köprü olacağını düşünmüş olması.

Malta Gozo Adası Gezilecek Yerler

Gozo Adası, Malta Cumhuriyeti‘nin ikinci büyük adası konumunda. Harika bir sahili ve tarihi güzellikleri yanı sıra ziyaretçilerine huzurlu bir ortam da sunuyor. Akdeniz’in ortasında bir vaha tadında düşünebilirsiniz, Gozo Adası‘nı.

Gozo Adası nüfusu 30 bin kişi kadar. Goza Adası Gezilecek Yerler arasında, ziyaretçilerin uğrak noktası Bağımsızlık Meydanı bulunuyor. Bu meydandan Gozo’nun tarihi dar sokaklarına ve eski Malta evlerine doğru uzanıp, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir diğer görülmesi gereken önemli meydanı ise; Misrah İt Tokk Meydanı. Bu meydanın bitiminde sizi 1672-1688 yılları arasında yapılmış Aziz George Bazilikası karşılıyor. Gozo Adası’na Nasıl Gidilir? diye soracak olursanız, ana adadan kalkan feribotlara binerek kolayca ulaşmanız mümkün. 

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta Comino Adası Gezilecek Yerler

Malta ve Gozo Adaları arasında yer alan Malta’nın üçüncü ve küçük adası olan Comino Adası üzerinde çok az sayıda ev yer alıyor. Tarihte Romalıların ele geçirdiği Comino Adası’nın en gözde bölgelerinden biri, Mavi Lagün‘dür. Günübirlik olarak turistlerin ziyaret ettiği ve dalgasız, tertemiz sularında yüzerek keyifli bir gün geçirdiği Comino Adası, buralara kadar gelmişken görülmeden geçilmeyecek bir ada. Aynı zamanda dalgıçların da, dalmak için ziyaret ettiği yerlerden.

Malta Adası Gezilecek Yerler Gezi Fikirleri

Malta’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Malta’ya Ne Zaman Gidilmeli? sorusuna karşılık söyleyebilirim ki; Malta için belirli bir tatil dönemi yok, aslında burası yılın hemen hemen 300 günü güneşli olan ve yılın her mevsimi tatil için elverişli olan ziyaret edilesi bir Akdeniz ülkesi.

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın