Belgrad Gezilecek Yerler Mekanlar Konaklama

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler Mekanlar Konaklama fikirleri ile Belgrad Sırbistan gezinizde neler yapabileceğiniz, nereleri gezip, hangi mekanlara gidebileceğiniz konusunda yazımdan bilgi alabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler için Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yerde bulunan Belgrad ziyaret için harika bir seçim olacaktır. Tüm doğal güzelliklerini tarihi bir doku ile birleştirmiş; Avrupa tarzını, Balkan havasıyla harmanlayan nadir şehirlerin başında geliyor.

Belgrad Nerede?

İsminin anlamı “Beyaz Şehir” olan Belgrad Nerede? diye soracak olursanız; Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, aynı zamanda gezilebilecek en güzel şehirlerinden biri. Yeşilliklerle kaplı parkları, capcanlı renkli yaşamı, tarihi eserleri ile ayak bastığınız ilk andan itibaren sizi içine çekmeye başlıyor. Kısa süreli gezileriniz de bile ziyaret edebileceğiniz Sırbistan Türkler’e vize uygulamıyor oluşu da ayrı bir kolaylık.

Belgrad Gezilecek Yerler

Sırbistan Belgrad Para Birimi

Belgrad Para Birimi Sırbistan Dinarı‘dır. 1 TL 38,49 Dinar, 1 euro 122 Dinar ve 1 dolar da 108 Dinar ediyor. Buna göre hesabınızı yapın Türkiye’ye göre fiyatlar uygun.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı‘ndan Kalemagdan‘a dek uzanan ve ismini Sırbistan Prensi 3. Mihailova‘dan alan cadde kesinlikle şehrin merkezi olan bir bölge. Bu caddenin güzel yanı ise sadece yayalara açık olması, Belgrad’ın pek çok güzelliğini burada görmeniz mümkün. Fotoğraf makinenizi hazırlayın çünkü burada bulunan pek çok tarihi ve etkileyici binayı fotoğraflayabilirsiniz. Hatta caddenin tarihi Roma Dönemi‘ne kadar uzanıyor.

Belgrad’da savaş döneminden kalma yıkılmış binalar olduğu gibi duruyor. Yeniden yapmaya üşendiklerinden değil bu adeta bir unutma unutturma hikayesi… Ancak şehirde yer yer başlamış restorasyonlara da tanık olmak mümkün, ne de olsa turizmin maddi katkısını ülkede hissetmek istiyorlar.

Yine bu cadde üzerinden alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza göreceksiniz. Kafelerin, restoranların ve mağazaların bulunduğu bu caddeyi şehri keşfetmek için başlangıç noktası olarak alın ve Belgrad Gezilecek Yerler şehir keşfinize buradan devam edin. 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezi Rehberi

Osmanlı’nın Yadigarı Kalemegdan

Tam olarak Sava Nehri‘nin Danube ile birleştiği bölgenin tepesinde bulunan Kalemegdan, park ve parkın içinde yer alan kalesi ile tarih ve doğanın içiçe yaşadığı, gezmek için harika bir yer.

Osmanlı Dönemi‘nde “Kale” ve “Meydan” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş Kalemegdan bölgesi Osmanlı’dan günümüze ulaşmış tarihi eserleri barındırıyor. Burası savaş zamanında askeri üs olarak kullanılıyormuş ve etrafı sarmalayan geniş plato üzerine kurulmuş park, yine aynı zamanlarda düşmanı gözlem altında tutmak için kullanılmış.

Belgrad Gezilecek Yerler  arasında bulunan Belgrad Kalesi ise; Romalılar’dan başlayarak, Bizans, Osmanlı, Avusturya-Macaristan Krallığı gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış görülesi tarihi mekanlar arasında bulunuyor, ziyaret etmeyi unutmayın.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Halkının Buluşma Noktası

Belgrad‘ın kalbi olan Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike), size İstanbul Taksim Meydanı’nı anımsatacaktır. “Gradska kafana” Şehir restoranı, “Jadran” sineması, Devlet Tiyatrosu ve Sırbistan Orduevi arasındaki bölgeyi kaplayan meydan, Belgrad Gezilecek Yerler arasındaki en popüler mekanlardandır.

Cumhuriyet Meydanı‘nın tam ortasında Osmanlı’nın Sırplar üzerindeki hakimiyetine son veren Prens Milos Obrenovic‘in bir heykeli yer alıyor. Heykelin rivayetine göre Prens, Osmanlı’ya İstanbul’u gösteriyor.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad Gece Hayatı mevsimine göre farklılık gösterse de genel olarak rengarenk ve eğlenceli.

Bazen birçok çok çocuğu ve torunu olmasına rağmen yine de huzurevine terkedilmiş bir yaşlı kimse gibi Belgrad; pek çok turist var şehirde en büyük ziyaretçi topluluğu da belki Türkler. Gece hayatı capcanlı… İnsanlar sabaha kadar kopuyorlar. Ancak sabahın erken saatlerinde soğuk ve kasvetli bir kış gününde, kocaman ve adeta sessizce bekleyen parklarında gezerken işte o huzurevine terk edilmiş yaşlı kimse gibi yapayalnız hissedebiliyorsunuz.

Belgrad Gezilecek Noktalar

Belgrad Gezilecek Noktalar arasında Belgrad’ın Bohem bölgesi olarak bilinen Skadarlija, gerçi günümüzde biraz bohem havasını kaybetmiş olsa da yinede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Belgrad Gezilecek Yerler

Turistlerin uğrak gezi yeri haline gelen Skadarska şehir merkezine sadece birkaç dakikalık yürüyüş uzaklığında kalıyor. Buradaki restoranlar, geleneksel Sırp Yemekleri sunuyor. Buradaki sanat galerileri de yine turistlerin büyük ilgisini çeken noktalardan biri.

Yemek için mutlaka “Mala Gostionica” isimli yerel Belgrad Restaurant tercih edilebilir; ucuz ve kaliteli yemekleri, arka planda çalan yumuşak Balkan ezgileri eşliğinde yiyebilirsiniz.

Belgrad Tesla Müzesi

1952 yılında açılan Nicola Tesla Müzesi‘ni gezerek, Tesla’ya ait icatlar ve eşyaları görebilirsiniz.

Ada Ciganlija

Yaz aylarında Belgrad‘ı ziyaret edenler bir pazar günü Sava Nehri‘ndeki “Ada Ciganlija” isimli mesire ve gölet alanına gidebilirler. Burada bisiklet kiralayıp, Çeşme Plajları‘nı anımsatan plajlarında güneşlenip, mekanlarda oturup soğuk biranızı yudumlarken çok güzel bir pazar günü geçirebilirsiniz.

Belgrad Ulusal Müzesi

Belgrad Ulusal Müzesi (National Museum of Serbia), Cumhuriyet Meydanı‘nda yer alıyor. Günümüzde Sırbistan’ın, geçmiş zamanlarda ise Yugoslavya’nın en eski ve büyük müzesi konumundaki Ulusal Müze, 1844 yılında kurulmuş.

Raphael, Renoir, Monet, Degas, Pissaro gibi meşhur sanatçıların eserlerinin de bulunduğu 5600’den fazla resim olan ve 400.000’den fazla eserin sergilendiği müzeyi ziyarBelgrad Gezilecek Yerleret edip, ülke hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Belgrad Şehri’ni Tepeden İzlemek

Belgrad Şehri’ni Tepeden İzlemek için Sırbistan ve Balkanlar’ın en yüksek kulesi konumundaki Avala Kulesi, şehir için önemli yapılarda biri. Bu kule şehre 16 km uzaklıkta kalıyor, fakat manzarası panaromik bir tepeden bakış sunduğu için ziyaret etmenizi tavsiye ederim. 1999 yılında kule Yugoslavya’nın bombalanması sonucu yıkılmış, 2010’da ise yeniden açılmış. Balkanlar’ın en yüksek kulesi sayılan Avala Kulesi Belgrad Şehri‘ni 205 metre yükseklikten seyretme fırsatı sunuyor.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad da Nerede Neler Yenir?

Belgrad Mutfağı Türk Mutfağı’na benzerliği ile yemekten çekinmeyeceğiniz yemekler sunan bir mutfağa sahip. Meşhur yemeklerin başında “cevapcici” geliyor ve bu yemek gerek, tadı gerekse görüntüsü ile İnegöl Köfte‘yi anımsatıyor.

Bizde olduğu gibi yan yiyecekler olarak soğan, patates, biber, domates gibi ürünlerle servis ediliyor. Belgrad’lılar bu yemeği “kajmak” isimli kaymaktan daha tuzlu, tereyağı benzeri tadı olan bir süt ürünü ile birlikte yiyor. Ve bu iki lezzet bu yemekte buluşarak lezzetli bir öğün sunuyor.

Su içecekseniz rosa için en iyisi o. Manufaktura‘da balkan yemekleri, Bokato‘da pizza yiyin. Red Bread‘de kahvaltı yapın. Arnavut kaldırımlı bir barlar sokağı var (skadarlija) da, içecekseniz orada için. Çay-kahve için Koffein güzel. Black turtle’da ise tadını sevebileceğiniz ilginç meyveli biralar var.

Belgrad Uçak Yolculuğu

Belgrad Uçak Yolculuğu için pek çok uçak şirketinden bilet alarak gidebilirsiniz. Fakat size önerim Atlas Global ile yolculuk yapmanız olacaktır. Çünkü Atlas Global ile yolculuk yaptıysanız, şehir merkezine giden ücretsiz servislerden faydalanabiliyorsunuz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın