Ukrayna’ya İlk Kez Gidecek Olanlar Bu Yazıyı Mutlaka Okusun

Ukrayna'ya İlk Kez Gidecek Olanlar

Ukrayna’ya İlk Kez Gidecek Olanlar için dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Devletin çeşitli prosedürleri var ve bunlar özellikle Türkler için uyguladıkları prosedürler.

Ukrayna'ya İlk Kez Gidecek Olanlar

Ukrayna’ya İlk Kez Gidecek Olanlar

Ukrayna’ya İlk Kez Gidecek Olanlar ister gemi yolculuğu, ister uçak ile gidin bir takım uygulamalar sizleri bekliyor olacak. Bunlar devletin özellikle Türkler için uyguladığı prosedürler. O zaman bizlere kimlik ile geçiş hakkı vermeseydi, vize uygulasaydı diyebilirsiniz ancak Türklerin Ukrayna’daki kötü ünlerini duyup, gözlerimizle de gördükten sonra; eğer ilerde Ukrayna da Avrupa Birliği’ne girerse asla Türkleri sokmaz diye düşündük. Şu an sadece ülke ekonomisi yüzünden katlanıyor diyebiliriz.

Ukrayna'ya İlk Kez Gidecek Olanlar

Ukrayna’ya Uçak İle Gitmek

Biz Ukrayna’ya uçak ile gittik. Lviv havaalanı‘nda indikten sonra 2-2,5 saat kadar ayrıca bir sıraya sokulup bekletildik. Ukrayna’ya ilk kez gidecek olanlar sizleri de bu beklemeden geçirecekler. Eğer daha önce bir kez bile giriş – çıkış yaptıysanız problem yok.

Ayrıca bekletildiğimiz sıra, pasaportla ve sadece kimlikle gelmiş Türklerden oluşuyor. Kimlik ile gelenlere bir belge doldurtuluyor. Etrafımızda gezinen iki tane agresif asker kadın var ve sert davranıyorlardı. Kendinizi mülteci gibi hissediyorsunuz ama bence az bile yapıyorlar. Çünkü ülkelerinde ünümüz çok kötü.

O sırada beklerken asker görevlinin biri ne akla hizmet belli olmaz, sırayı ikiye bölmek istedi ve öyle bir izdiham oldu ki bizim arkamızda olup -bu sisteme küfreden karısı Ukrayna’lı ve onun zoruyla gelmiş olan- adam bile koşarak önümüze geçti.

Ukrayna'ya İlk Kez Gidecek Olanlar

Pek çok kişi sıraları kaynattıktan sonra biz çok ses yapmamak için sessizce kişileri uyardık. Ukraynaca bilen biri çıkıp durumu söyledi ve asker kadınlar herkes sırasına sahip çıksaydı dedi. Ama gürültü ve problem de istemiyorlar sıraya sahip çıkarken. Velhasıl daha başka bir ülkeye giriş yapamadan, kendi milletimizin görgüsüzleri tarafından biraz sinirlerimiz bozuldu.

Ukrayna Havaalanındaki Sorgu Odası

Tek bir görevlinin olması yüzünden geçen 2 saatlik beklemenin sonunda -ki akşam olmuştu ve aşırı acıkmıştık- Ukrayna Havaalanındaki Sorgu Odası sıramız geldi. Oradaki görevli gayet kibardı ve İngilizce de biliyordu. Otel rezervasyonlarımızı, dönüş uçak biletimizi ve tren biletlerimizi (biz Kiev’e trenle gidecektik) sordu, gösterdik. Pasaportumuz da dahil hepsinin fotoğrafını çekti. Bazı kişilere kaç para ile geldiniz diye soruyorlarmış. Bize sormadılar belki biraz da evli olmamız ve yılbaşı tatili için gelmiş olmamız güven vermiştir.

Daha sonra vezneye gidip pasaportları onaylattık. Buradaki görevlilerde güler yüzlüydü ve İngilizce biliyorlardı.

Tabi bunca beklemenin sonunda akşam olup, hava karardığından dolayı uber taksi çağırabilmek için, mecburen havaalanındaki marketten telefon hattı aldık. Vodafone hattına 20 lira verdik (lifecell tercih edin, vodafone pek çekmiyor) -ayrıca şehir içinde hat daha ucuz ama biz mecburduk- sonrasında uber çağırıp hostele doğru yola çıktık.

Ukrayna’ya Gemi İle Gitmek

Ukrayna’ya Gemi İle Gitmek isterseniz bir günlük yolculuk sonucu Odesa şehrine varacaksınız. Görevliler henüz gemi ile turist gelmesine alışık değiller ve Odesa’da havaalanında dahi İngilizce konuşan bulmak güç olabiliyor. Bu yüzden gemiden indiğinizde de sizi yine sorgu için götürüp bekletecekler ve İngilizce bilen çıkmayacağı için beklemeniz 6 saate kadar uzayabilecek.

Bu yüzden eğer Ukraynaca pek bilmiyorsanız gemi yolculuğu büyük bir fiyaskoya dönüşebilir. Gelenleri tutup, prosedürleri uzatmalarının altında rüşvet istemeleri de yatıyor. Ukrayna’da para her şeyi çözer mantığı ile ilerliyor herkes. Polise dahi para ödendiğinde her şey çok farklı olabiliyor.

Ukrayna’ya Yeşil Pasaport İle Gitmek

Ukrayna’ya Yeşil Pasaport İle Gitmek bu konuda söyleyebilirim ki görevliler yeşil pasaportunuzu gördüğünde Avrupa’daki gibi kolay geçişlere sahip olacağınızı zannetmeyin. Adamlar yeşil pasaporta çok yabancılar, Türklerde sadece bordo görmüşler bu güne dek. Bu yüzden size daha fazla kuşkuyla yaklaşabilirler, haberiniz olsun. Eğer varsa yeni kimliğiniz ile girmeniz, yeşil pasaporta göre bazen daha bile kolay olabilecektir.

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın