Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı Antalya

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı zaten bir arada olan bir oluşum. Yüz ölçümü olarak gerçekten çok büyük alan kaplıyor, hem gezip, hem de deniz keyfi için erken saatlerde gidilmesi gerekiyor.

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı haziran ayında ziyaret ettiğimiz en güzel antik kentlerden biriydi. Phaselis Antik Kenti‘nin kuruluşunun M.Ö. 691 yıllarına denk uzandığı söyleniyor. O yıllardan bu zamana kadar bu denli iyi korunabilmiş olması, o dönemki uygarlıkların kent işçiliğinde ne denli ileri seviyede olduğunu gösteriyor.

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Beş Bölümden Oluşuyor

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı dahil beş bölümden oluşuyor. Bu bölümler; Akropolis, Ana Cadde, Batı Yerleşim, Limanlar, Kuzey Yerleşim şeklinde. Bu bölümler hep tabelalarla ayrılmış durumda. Antik kenti gezerken her bölümüne giremiyorsunuz.

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Fakat o dönemim insanlarının bu yerlerde, bir liman kenti içinde yaşayışlarını gözünüzde canlandırarak Phaselis Antik Kenti gezmek, antik tiyatronun basamaklarına oturup o sahnede oynanmış olabilecek oyunları hayal etmeye çalışmak gerçekten enfes bir duygu.

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Akropolis Bölgesi; denizden 30 metre civarı daha yüksek bir bölümde kalıyor.

Phaselis Antik Kenti Nasıl Gidilir

Kent limanı ile güney limanı arasında kalan ve bu iki limanı birbirine bağlayan bölge ise Phaselis Antik Kenti Ana Cadde. 225 metre uzunluğunda 20-25 metre genişliğindeki bu bölge; İmparatorluk Dönemi‘nde kentin ana damarıymış.

Phaselis Antik Kenti Nasıl Gidilir

Phaselis Antik Kenti Nerede? – Faselis Antik Kenti Nerede?

Faselis Antik Kenti Nerede? diye soracak olursanız şehir olarak Antalya’ya bağlı ancak tam konum olarak; Kemer’in 16 kilometre batısında, Beydağları Milli Parkı içinde çam ve sedir ormanları arasında yer alıyor. Konumu muhteşem bir yerde eğer yolunuz bu civara düşerse mutlaka Faselis Antik Kenti ziyaret edilmeli.

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti – Faselis Antik Kenti Giriş Ücreti

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti en son 2017’de kişi başı 20 lira idi fakat her yaz zam geliyor mu bilemiyorum. Ayrıca burası milli park olduğu için saat akşamüzeri 19:00 da kapanıyor bilginize. Bu yüzden hem antik kenti doya doya gezip fotoğraflamak, hem de harika koyunda ve tertemiz denizinde yüzüp keyif yapmak için erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.

Phaselis Antik Kenti Nerede

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı buz gibi suyu olan duşlara ve tuvaletlere sahip. Yanınızda yiyecek içecek götürebilirsiniz, ateş yakmaya, mangal yapmaya izin vermiyorlar. Ayrıca akşam burada hiçbir ziyaretçi kalmadığı için kamp gibi doğa konaklaması yapmak da malesef mümkün değil.

Phaselis Antik Kenti Phaselis Plajı

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın