Sülüklü Göl Kamp Rehberi ve Ulaşım

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göl Kamp Rehberi kampçıların ve doğaseverlerin son yıllarda en gözde yerlerinden biri olmuş durumda. Gitmeyi çok istediğimiz bu güzel yere gidip Sülüklü Göl Tabiat Parkı sınırlarında doya doya kamp yaptık.

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göl Kamp Rehberi sayesinde siz de bu yemyeşil mekana gidip kamp yapmak isterseniz mutlaka yazımıza göz atın. Öncelikle herkesin soracağı sorulardan iki tanesi; Sülüklü Göl Nerede? ve Sülüklü Göle Nasıl Gidilir?

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göl Nerede?

Sülüklü Göl Nerede? Sülüklü Göl; Bolu İli, Mudurnu İlçesi‘ne bağlı olan Tavşansuyu Köyü sınırlarında yer alan, tektonik hareketler sonucunda meydana gelmiş bir heyelan set gölü. Ayrıca Akyazı, Mudurnu ve Göynük ilçelerine de sınırı bulunuyor.

1700’lerin başında Kapıorman Dağları‘nın bir vadisinden akan Tavşansuyu Deresi‘nin önü bir heyelan ile kapanmış. Bunun sonucu olarak da bu doğa harikası set gölü oluşmuş.
Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göle Nasıl Gidilir?

Sülüklü Göle Nasıl Gidilir? Bu da ulaşım açısından çok önemli bir konu. Öncelikle buraya otostop ile kampa gelmeyi düşünenler mevsimine göre biraz zorlanacaklar diyebiliriz. Bursa- İstanbul gibi şehirlerden gelecek olanlar Sakarya-Adapazarı yolunu kullanacaklar ve özellikle İstanbul’dan Sülüklü Göl 200 km ve yol 3 saat sürüyor.

Sakarya’nın Akyazı İlçesi‘ne vardıktan sonra, Dokurcun tabelası ile ayrılan yola saparak Dokurcun Beldesi‘ne varacaksınız. Buradaki marketlerden kamp için alış-veriş yapabilirsiniz. Sonra hiçbir yöne sapmadan 3 km kadar asfalt yolu takip ederek Tavşansuyu Köy merkezindeki oluklu çeşme ve Sülüklü Göl tabelası karşınıza çıkacak. Aracınızla buradan 9 kilometre daha devam ederek varabilirsiniz.

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göl’e Otostop İle Gitmek

Sülüklü Göl’e Otostop İle Gitmek konusuna değinecek olursak; otostop ile gelecek olanlar için buradan sonrası işkenceye dönüşebilir. Çünkü virajlı ve hafif bozuk olan bu dar yol Sülüklü Göl‘e dek 9 kilometre olarak bu şekilde devam ediyor. Hafta içi bu yoldan az araç çıktığı için tüm yolu yürümeniz gerekebilir. Bizim kamp cuma ile pazar günleri arasıydı ve otostop ile gelen arkadaşlar gece onları hiçbir araç almayınca ve pek araç da geçmeyince karalıkta 3-4 saat bu yolu yürümek zorunda kalanlar oldu.

Sülüklü göl ulaşım için Ankara ve Bolu istikametinden çok kolay bir noktada bulunuyor. Bu yönlerden gelenler için Bolu’dan 85 km batı yönüne doğru giderek; Abant Gölü ve Taşkesti Beldesi‘nden geçerek yaklaşık 1 saatte varılabilmektedir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Yol Haritası

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Sülüklü Göl’de Kamp Yapmak

Sülüklü Göl’de Kamp Yapmak çok güzel bir deneyimdi. Kıyılarında kurbağaların olduğu, sülük namına pek bir şey görmediğimiz, minik minik balıklar yüzse dahi Sülüklü Göl Balık Avı çok zor ve zaman kaybıydı. Arkanıza çam ormanlarını alarak, önünüzdeki güzel göl manzarasına karşı çadırınızı kurup, ateş yakıp keyifli bir kamp yapabilirsiniz.

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Daha kalabalık kamp ortamları için de çok ideal. Gündüzleri orman yürüyüşleri yapabilir ve orman yolunu takip ederek irili ufaklı diğer göllere de ulaşabilirsiniz.

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Hafta sonu en büyük sorunlardan biri; çevre köylerden piknik ya da konaklamak için gelenlerin sürekli olarak yüksek sesli gürültüleri ve bir oradan bir buradan gelen silah sesleri biraz huzur bozuyor, bu yüzden imkanınız olursa ve Sülüklü Göl Tabiat Parkı Kamp deneyimini yaşamak istiyorsanız hafta içi gitmeyi tercih edin derim.

Sülüklü Göl Rakım 1070 metre de bulunuyor. Bizim gittiğimiz tarih 13-15 nisan arası idi. Gündüzleri 20 derecenin üzerine çıksa dahi geceleri 3-4 derecelere düştüğü için kışlık tulum ve kalın kıyafet almalısınız.

Ayrıca Sülüklü Göl Tabiat Parkı girişinde bulunan tuvaletlerin elektrik ve sularının olmayışı, bakımsız ve gayet pis oluşları da aklınızın bir köşesinde kalsın, bence alış-veriş yaparken su almayı da ihmal etmeyin.

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

Kışın yolu ve yabani hayatı yüzünden Sülüklü Göl biraz tehlikeli olabilir, dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de bu. Çevrede gezen köpekler zararsız ve hatta onlara yiyecek verirseniz sizinle gelip, kamp yerinizden ayrılmadığı gibi yabancı köpekleri ya da vahşi hayvanları da bölgeye yaklaştırmıyor.

Özellikle çöp kutularının çevresi büyük bir çöp yoğunluğu içinde. Vahşi hayvanların dağıttığını düşünebileceğiniz gibi, insanların da hiç dikkat etmeden bu kirliliğe katkıda bulunduklarını gözlemleyebilirsiniz. Keşke Tabiat Parkı olarak biraz daha değer verilse… Sülüklü Göl Kamp Rehberi yazımızı umarım beğenmişsinizdir 🙂

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın