Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası mutlaka görülesi doğal bir güzellik. Dünya’nın en uzun ikinci mağarası statüsündeki Çal Mağarası içerisinde akan küçük bir deresi yanı sıra diğer ilginç yanı da üzerinde bir kale bulunmasıdır.

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası içerisindeki su seviyesi yeraltı nehrinin taşıması nedeniyle mevsimine göre değişiklik gösterir. Yağış olan zamanlarda mağaranın içindeki su derinliği 50 cm ye kadar yükselirken, yaz aylarında 25-30 cm bir derinlik gözlemlenebilir. Mağaranın içerisinde rahat nefes alınabilen bir hava akımı var. Çal Mağarası giriş kısmında hava kuru olsa da nem seviyesine göre daha ilerideki kısımlarda nemli bir hava ile karşılaşırsınız.

Trabzon Çal Mağarası Kaç Km

Trabzon Çal Mağarası Kaç Km mağaranın bulunduğu yer Trabzon İli Düzköy İlçesi’nin 5 km güneybatısında kalıyor. Çal Mağarası denizden 1050 metre yüksekte yer alan Çal Köy Beldesi içerisinde. Trabzon Çal Mağarası Yol Tarifi kolaydır.

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası

Çal Mağarası İçi Nasıldır?

Çal Mağarası İçi Nasıldır mağaranın girişi, geniş olmakla birlikte içerisindeki genişlik sürekli değişmektedir. Tavan yükseklikleri kırık sistemlerine bağlı olarak büyük değişkenlik göstermektedir. Girişten sonra 200.m.’de iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 150 m. Uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden gelen suyun aktığı bir baca vardır.  Sağ kolun ulaşılabilen kısmı yaklaşık 400 m.’dir. Bu kolun yaklaşık 60.m.sinde küçük bir göl ve çağlayan yer almaktadır.

Çal Mağarası Ziyaret Saatleri

Çal Mağarası Ziyaret Saatleri için yıl boyunca ziyarete açık tutulan ancak özellikle yazın 4 aylık sürede  20 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mağaranın sadece yaklaşık 1 kilometrelik kısmı gezilebiliyor. Şu ana kadar 8 kilometre uzunluğuna kadar ulaşılabilen, fakat birçok bölümü halen tam olarak keşfedilemeyen mağarayı, konaklama sorununun çözümü, mağara içindeki yürüyüş yolunun uzatılması ve ışıklandırmanın  geliştirilmesiyle yılda 50 bin turistin gezmesi amaçlanıyor.

Trabzon Gezilecek Yerler Çal Mağarası

Çal Mağarası Etrafında Kamp Yapmak

Çal Mağarası Etrafında Kamp Yapmak mümkündür. Çevresinin doğası özellikle bahar ve yaz aylarında muhteşem. Otel konaklaması düşünüyorsanız, turistlerin kalabileceği oteller mağaraya 6-7 km uzaklıkta kalıyor ve her bütçeye uygun otel bulunuyor.

Çal Mağarası Giriş Ücreti 2018

Çal Mağarası Giriş Ücreti 2018 sezon boyunca ziyarete açık olan Çal Mağarası Giriş Ücreti kişi başı 7,5 TL’dir. Çal Mağarası Ziyareti çıkışında üst kısımda kalan küçük kafeden bir şeyler içebiliyorsunuz. Fakat yakınlarda restoran bulunmuyor mutlaka yanınızda yiyecek götürmenizi tavsiye ederim.

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın