Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler ve Otel Fikirleri

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler ve Otel Fikirleri Çeşme ve Alaçatı son yıllarda tatilcilerin gözde mekanları arasında yer aldığı ve sosyetenin de uğrak yerlerinden biri olduğu için genel olarak fiyatların yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat gezgin olarak görmeniz gereken güzel yerler arasında Ege’nin en uç burnunda yer alan Çeşme mutlaka görülmeli…

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme, İzmir’e bir saat uzaklıkta kalıyor. İzmir’e vardığınızda buradan dolmuşlarla Çeşme‘ye geçmek mümkün, tabi bir gezgin olarak dilerseniz İzmir’den Çeşme’ye otostop da çekebilirsiniz. 🙂

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Cumbalı, ufak, tarihi evleri, taş sokakları, son yılların turist potansiyelini arttıran ışıl ışıl marinası ve ufak çarşısıyla İzmir’in göz bebeği olmayı sürdürüyor Çeşme… Antik Yunanlıların ünlü 12 İyonya şehrinden de biri ayrıca Bizans Dönemi‘nde Çaka Bey tarafından alınarak Türk Hakimiyetine alınmış.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme Otogarına Sabah Erken Saatlerde Vardık

Gezimiz sabahın 7’sinde Çeşme‘ye varmakla başlamıştı. Haziran’ın ilk haftası sezon henüz tam açılmamış ve etraf sakinken vardığımız ufak Çeşme otogarı‘ndan, daha önce yer ayırttığımız otele sırt çantalarmızla yürüyorduk. O zamanlar sadece çadırda kalarak gezmenin büyüleyici güzelliğine tam olarak teslim olmamıştık, fakat bu son gezilerimiz bu konuda kırılma noktası oldu.

Otellerin resmiyeti, gezilerinde insanların doğayla buluşmasını engelliyor, bunu öğrendik. Çeşme’deki ilk günümüzde marinanın arka tarafından görülen karşı kıyıdaki evler ve onların ardındaki tepeyi görüp de hadi tırmanalım ve bir de oradan seyredelim dedik Çeşme Manzarası‘nı. Tipik ufak tefek çalılı, tek tük ağaçtan oluşan bitki örtüsü ve yer yer dikenli çalılar, hafif kayalıklar yürümenize asla engel değil. Hatta o dönem çadırımızın olmaması bize orada kamp yapma fırsatını kaybettirdi diyebiliriz.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

 

Fakat Çeşme’de Kamp Yapmak isteyenler için bu lokasyon kesinlikle değerlendirilebilir. Özellikle tepeye çıkacağınız cadde de büyük bir süpermarket de bulunuyor, öncesinde buradan yiyecek, içecek temin edebilirsiniz. Ateş konusu yasak olabilir, yakmanızı pek tavsiye etmem, özellikle çevre evlerden şikayet edilmeniz mümkün.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme Çarşısı

Gezinize herkes gibi Çeşme Çarşısı‘ndan başlayabilirsiniz. Çok fazla seçeneğiniz yok 5 yıl önce Çeşme’ye yapılmış olan Marinası, kordon boyu, Çeşme Çarşı‘sı, Çeşme Kalesi başlıca gezi noktaları.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çarşıda eski Rum Evleri yanısıra yabancı turistlere hitap eden dükkanlarda; kilim, deri eşyalar, hediyelik ürünler, zeytinyağı gibi ürünler bulabilirsiniz. Çeşme’nin karşısında Sakız Adası bulunuyor.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Bu sebeple Çeşme’de de sakız içerikli ürünler pek meşhur; sakızlı Türk kahvesi, sakızlı muhallebi, sakız reçeli, sakızlı dondurma gibi.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme Merkez Ayıos Haralambos Kilisesi

Çeşme Çarşı‘nda yer alan tarihi kilise artık o özelliğiyle kullanılmak yerine içine ürün standları kurulmuş ve el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı, belediyenin kermeslere kiraladığı bir yere dönüştürülmüş. Burayı gezerken içeride; kızın Romanyalı, erkeğinse İran’lı olduğu sevimli bir çiftle tanıştık, biraz muhabbet ettik. Onlarda bizim gibi gezginlerdi, kız kilisenin bu tarz işler için kullanılmasından bir hayli rahatsız olmuş ve bunun saygısızlık olduğundan bahsetti. Haksızda sayılmaz biraz empati yapılınca, Hristiyan ülkeler bizim camilerimizde aynı şekilde satış yapsa bence biz daha fazla tepsi verirdik…

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Ayıos Haralambos Kilisesi hakkında;

Plan ve süslemeler açısından özel bir yapılan olan kilise, 1832 yılında Aziz Haralambos‘ a ithafen yapılmıştır. Rum Ortodoks ibadethanesi olarak inşa edilen kilise bazilikal tipli doğu-batı yönünde uzanan üç nefli, günümüze ulaşamamış kemerli narteksi olan bir plan şemasına sahiptir. Apsis ibadet mekanını vurgulamak adına orta nef, yan neflere göre daha yüksek tutulmuştur. Orta nef tonozu üzerinde son derece canlı renklerle işlenmiş, madalyonlar içine alınmış Pantakrator İsa, Aziz Yahya, Meryem ve kucağında çocuk İsa tasvirleri yapılmıştır.

Çeşme Belediyesi tarafından İzmir İl Özel İdaresinden alınan ödenek desteğiyle 2010 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları 2012 yılının Mayıs ayında tamamlanmıştır. Yapı şu anda sanat etkinliklerine hizmet vermektedir.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Central Church of Çeşme (Ayıos Haralambos)

The Church with is special plan and decoration was built in 1832 and dedicated to Saint Haralambos. The basilica built as a place of worship for Greek-Orthodox people has a narthex with an arc which hasn’t survived until todayand three naves lying in the east and west directions. In order to highlight the apse the middle nave was consructed higher than side naves On the middle nave vault was depicted Christ Pantacrator, Saint John and Virgin Mary and baby jesus in lively colours.

The restoration whis was started by Çeşme Municipality and financed by İzmir provincial administration in 2010 was completed in 10th May 2012. The building now serves as a place for art organisaitons.

Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi, içinde müzesi olan Çeşme Kalesi, merkezde yer aldığı için fotoğraf meraklılarının güzel manzaralar çekeceği bir nokta.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme Marina Mekanları

Çeşme akşamlarını canlandıran Çeşme Marina‘sı beş yıl önce inşa edilerek bünyesine popüler mekanları ekleyerek, eğlence seçeneklerini arttırmış durumda. Hayal Kahvesi, 15 Eylül Kıraathanesi ve daha pek çok restoran, pub seçenekleriyle, canlı müzik; rakı balık keyfi yanında, caz müzik eşliğinde biranızı, şarabınızı da yudumlayabilirsiniz.

İzmir sahilleri ve berrak Ege Denizi için söylenecek pek fazla kelime yok zaten mükemmeller. Bu civarda da gidebileceğiniz plaj seçenekleri arasında Boyalık, Paşalimanı, Kocakarı, Dalyanköy, Aya Yorgi, buz gibi suyuyla Altınkum, Çiftlikköy-Pırlanta en gözde yerlerinden.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Bembeyaz kumsalı ile Kaliforniya plajlarını anımsatan Ilıca Plajı ise kesinlikle görülmeye değer. Suyu ılık, denizin dibinin de kum olduğu bu plaj aynı zamanda şifalı termal suların denize karışmasından dolayı ılık deniz suyuna sahip ve kesinlikle benim favori denizlerimden biri. Ilıca Plajı için giriş ücreti bulunmuyor kumlara yayılıp, denize girebilir hatta yanınızda dışarıdan alkollü, alkolsüz içecek ve yiyecek getirip takılabilirsiniz. Fakat şezlong ile şemsiye kiralayayım derseniz fiyatlar 50 liradan başlıyor bilesiniz. Yiyecek, içecek fiyatlarını siz tahmin edin…

Tarihi Alaçatı Sokakları

Tahminen 15 yıl önce geldiğim Alaçatı son gittiğimde tartışmasız çok değişmişti. İlk gittiğim zamanki sakin, turistin pek olmadığı kendine özgü o bakir Ege Kasabası havası gitmiş, yerini janjanlı mekanlar, elit cafeler ve publar almıştı. Alışmak zor muydu? benim için evet. Ama yerli yabancı turistler, ünlüler, ünsüzler bu değişime çok çabuk bir hızla alışmış belli ki…

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme’ye dolmuşla 20 dakika uzaklıkta kalıyor Alaçatı, en azından eski tarihi Rum Evleri, taş sokakları, evlerin rengarenk kapıları, çiçekleri ve kepenkleri renk katıyor sokaklara. Köy Kahvelerinde sakızlı Türk kahveleri sunuluyor. Burada fotoğraf çekmelik güzel mekanlardan biri de denize bakan tarihi yel değirmenleri. Alaçatı biliyorsunuz ki dalgalı denizinin elverişli olmasından dolayı sörfün merkezi olmuş durumda. Sörf eğitimi alıp, bu sporu deneyebileceğiniz pek çok tesis bulunuyor.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme’de Nerede Ne Yenir?

Dost Pide, çorba içip, pide yiyebileceğiniz fiyatların 10-20 lira arasında değiştiği lezzetli bir mekan. Ege mezeleri sunan yeşillikler içindeki bahçesiyle Hanımeli Restoran da 20 liraya leziz yiyecekler deneyebilirsiniz.

Sulu ev yemekleri sevenler için Alaçatı’da Avrasya Lokantası‘nı deneyip zeytinyağlı çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz, fiyatlar 5-15 lira arasında değişiyor.

Kumrusu ile meşhur Çeşme‘de Kumrucu Hüseyin’in içecek artı kumru fiyatı 10 lira civarında. Ayrıca Çeşme Çarşısı‘nda dondurma yemek isterseniz bir külahını 6 liraya yiyebilirsiniz, fiyat biraz yüksek ama dondurmalar acayip lezzetli.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Çeşme’de Konaklanacak Yerler

Çeşme’de otelde kalmak isteyenler için bütçesine göre değişen fiyatlarda pek çok otel var. Fakat merkezinde nispeten daha butik tarzı konaklama yerleri bulabilirsiniz. İsteyenler için pansiyon, apart otel tarzı seçenekler de var. Bizim kaldığımız otel Çeşme Kalesi‘nin çaprazında kalan Yalçın Otel‘di.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Aile işletmesi olan otelin, marina ve deniz manzarasına yukarıdan bakan açık bir restoranı ve terası bulunuyor. Oda-kahvaltı hizmet veren otel yoğunluğa göre akşam yemeği, meze çeşitleri esnasında canlı müzik de sunuyor. Canlı müziği otelin sahibi ve eşi yapıyorlar. Sıcak bir aile ortamı ve fiyatlar uygun. Ancak lüks peşindeyseniz burası kesinlikle size göre değil, çünkü odalar, yataklar, yastıklar ve banyo eski, hani hala duş perdelerinin kullanıldığı zamanlardan.

Çeşme Otel Fiyatları

Bizim konakladığımız otel dışında farklı seçenekler de kenarda bulunsun diye size birkaç otel seçeneği daha vereyim:

Koz Mari Gold Apart; Burası denize 300 metre uzaklıkta kalıyor. Çeşme’nin sonunda kalan Tekke Plajı‘na 15 dakika uzaklıktaki otel, merkeze ve alışveriş dükkanlarına yakın. Otelin ufak bir havuzu var. Dört kişi kalındığında fiyat 60 lira iken daha az sayılarda kahvaltı dahil kişi başı 60 lira.

Mavi Butik Apart; Temiz, ufak, sevimli bir apart otel. Klima ve tv mevcut. Barbekü yapmayı sevenler için bahçe kullanılabilir durumda. Çeşme Kalesi‘ne ve Marina’ya 10 dakikada yürüyebilirsiniz. Kişi başı 70 lira, dört kişi kalırsanız 50 lira, fiyatlara kahvaltı da dahil.

Sun Otel; Merkeze 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan otel biraz daha kalabalıktan uzak olmayı sevenlere hitap edebilir. Yüzme havuzu, terası, odalarında Tv, internet ve klima bulunuyor. Kişi başı kahvaltılı fiyat 70 lira, kahvaltısız 60 lira.

Çeşme Alaçatı Ilıca Gezilecek Yerler

Atlas Otel; Çeşme Kalesi‘ne iki dakikalık mesafede tam merkezde yer alan otelde klima, tv, internet mevcut. Araç ile 5 dakikada Aya Yorgi Plajı‘na gidebilirsiniz. Kahvaltı açık büfe olarak terasında sunuluyor. Kütüphane ve bilgisayar köşesinin bulunduğu otelde kahvaltı dahil kişi başı 75 liraya konaklayabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın