Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları macera dolu sırt çantalı, otostoplu yolculuğumuza Ege kıyılarından başlayıp Akdeniz ile devam etmeye karar verdik ve Kuşadası’ndan sonra Aydın’dan Fethiye’ye geçtik.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları Fethiye’ye ilk kez yolumuz düştü, bayıldım diyebilirim. Eğer sizinde yolunuz hiç düşmediyse biran önce gelin. Burayı görüp hala beğenmedim diyenin aklından şüphe ederim. Şehir; hiç öyle içlerinde yaşadığımız gri yüksek binaların yükseldiği, sıkıcı, yoğun trafikli, asık suratlı hayattan bezmiş insanların yaşadığı şehirlere benzemiyor.

Yazı daha yoğun yaşayan şehir ve yörelerin insanları da sıcak kanlı oluyor, bitki örtüsü de daha sevimli ve şehirler de ona göre düzenini alıyor. Fethiye de binaların üç kattan fazla olmasına izin verilmiyor bu yüzden Fethiye Kalesi‘ne çıktığınızda sizi karşılayan muazzam manzara da her şey bir ressamın tablosu gibi düzenli, sevimli ve harika görünüyor.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye’nin Tarihi

Sizi sıkmayacak şekilde çok az Fethiye’nin Tarihi‘nden bahsetmek istiyorum. Antik çağlarda Likya’lıların yurt edindiği Fethiye tarihi açıdan zenginliklere doymuş bir yer. Likya‘dan sonra sırayla Pers, Mısır, Roma ve Bizans‘ın yönetimine girmiş ve en son Osmanlı topraklarına eklenerek ismi zaman içerisinde Meğri halini almış.

1914 yılında ise uçağı düşerek şehit olan ilk hava şehitlerinden Fethi Bey‘in anısına Fethiye olarak değiştirilmiş.

Fethiye’nin il olması için belediye tarafından bir hayli baskılı çalışmalar sürdürülse de Fethiye şuan Muğla iline bağlı bir ilçe. Tabiki her tabelada olduğu gibi Fethiye Şehir Merkezi v.b. tabelalarla ağız alışkanlığı şehir diye söyleyiveriyoruz. 🙂

Fethiye’ye bağlı beldeler; Göcek, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Faralya Köyü, Kıdrak Koyu, Kabak Koyu. Saklıkent ise geçen yıla dek Fethiye’ye bağlıyken şimdi başka bir belediyeye aktarılmış durumda. Fakat adı yine Fethiye-Saklıkent olarak anılmaya devam ediyor.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Aşıklar Tepesi’nden Aşık Olunacak Bir Şehir

Fethiye Aşıklar Tepesi aynı zamanda Fethiye Kalesi‘nin de bulunduğu yer. Kaleye doğru çıkarken ise Amintas Kaya Mezarları tüm heybeti ve kayalara oyulmuş ilginç şekilleriyle bizleri karşılıyor. Hepsinin tek tek fotoğrafını çekiyorum, hem hepsi birbirlerine benziyor gibiler hem de hepsinde çeşitli farklılıklar var. Bu da mezarlardaki kişilerin statüsüyle ilgili bir özellik.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Likya Mezarları‘nı gezip, bol bol fotoğraf çekip ve buraları anılarımızdaki en güzel yerlere kazıyıp, Fethiye Kalesi‘nden geriye kalanları görmek için devam ediyoruz. Bir takım gecekondu benzeri bahçeli evlerin önünden geçiyoruz. Arka tarafı yeşillik ve çapraz tepelerde Likya Mezarları önünde ise ful Fethiye Manzarası olan bu evlerde yaşayanlar bizlere ilgiyle bakıyor, gülümsüyor, önümüzden tavukları koşturuyor ve yol üzerinde ulaşacağı yere gitmek için hiç de acele etmeyen sevimli bir kaplumbağa bizi karşılıyor. 🙂

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Evlerin önünden vadi dönüyor ve karşı tarafa geçiyoruz buradaki cadde direk olarak Kaya Köyü‘ne gidiyor fakat dönüşte bu caddeden pek yolculuk yapan olmadığı için otostop çekme konusunda hiç uğraşmadık.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi

Çok eski bir yapı ve yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. Girişinde açıklayıcı bir bilgi tabelası da yok. Araştırdığım kadarıyla 15. yüzyıl Rodos Şövalyeleri tarafından onarıldığı sanılan bir Ortaçağ Kalesi. Doğal olarak bunu restore etmek de imkansız olduğu için bu şekilde bırakılmış. Duvarlara oyulmuş belli belirsiz birkaç yazı ve tarihi bilinmeyen bir de sarnıç dışında kaleden geriye pek bir şey kalmamış.

Fakat şehri gözler önüne seren muhteşem manzarası için buraya gelip en tepesine kadar çıkmaya kesinlikle değer. Çok eğlendik çok keyif aldık. Hatta burada market olmadığını düşünerek soğuk içeceklerimizi de yanımıza alarak geldik ve manzaraya karşı keyif yaptık.

Zamanınız varsa 1-2 saat burada huzur bulabilirsiniz. Eylül-Ekim arasında oradaydık ve bizden başka gezen bir çift dışında pek gelen de olmadı.

Fethiye Antik Kentler Bölgesi

Yüzyıllara dayanan medeniyetler tarifi ile Fethiye ve civarı çok sayıda Antik Kente ev sahipliği yapıyor. Likya Kaya Mezarları Fethiye’nin merkezinde yer alırken, Saklıkent yolu üzerinde Tlos, Fethiye’ye 55 km mesafede bulunan bölgenin ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Pınara, Caunos, Letoon, Telmessos Antik Tiyatrosu ve hayalet köy ismiyle anılan Kayaköy görülmeye değer tarihi zenginlikler arasında.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Merkezi Gezilecek Yerler

Paspatur Çarşısı

Fethiye’nin merkezi de canlı ve güzel tabiki. Fethiye Paspatur Çarşısı tarihi geçmişi olan önemli bir yer. Fethiye Likya Kalesi ve deniz kenarı arasında yer alan bu çarşı aslında asırlardır ticaretin devam ettiği bir yer. İnsan düşününce asırlar öncesinde dahi burada insanlar getirdiklerini satıyordu, alışveriş yapıyordu, bambaşka hissediyor. Çarşı günümüzde lokanta, kafeler, alışveriş edilecek dükkanlardan oluşuyor.

Fethiye Balık Hali

Hazır merkezdeyken Balık Hali‘ne de bir uğrayın. Özellikle bizim gibi deniz ürünlerini seviyorsanız burayı kesinlikle gezmelisiniz. Buranın bir özelliği de seçtiğiniz balığı aynı zamanda orada yiyebiliyorsunuz da.

Fethiye Pazarı Kar Şerbeti

Cuma günler Fethiye’nin üretici pazarı günü. Burada doğal üretilen ne varsa bulabilirsiniz, diyorum ya burada yaşamak isteyeceksiniz. Ayrıca yöreye özgü Kar Şerbeti‘ni de burada tadabilirsiniz. Çeşitli meyve ve konsantreleri ile dağlardan gelen buzların karışmasıyla bu serinletici içeceği elde ediyorlar.

İyileşmek İçin Fethiye’yi Ziyaret Edin

Sonuç olarak Fethiye‘yi çok sevdik, hala bir kasaba-köy tadında ama aynı zamanda şehirvari haliyle çok hoş. Büyük şehirlerdeki karmaşık yapılaşma ve insan kalabalığı burada yok ve güler yüzlü her daim muhabbet edebileceğiniz insanlarıyla da çok iyi durumda. Burası insanları iyileştiren bir yer; başka şehirlerden gezmeye, tatile gelenler de burada mutlu oluyor, iyi hissediyor. İyileşmek için mutlaka Fethiye‘yi ziyaret edin. 🙂

Amintas Kaya Mezarları hakkında ayrıntılı bilgi isteyenler için paylaşayım.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Amynthas (Amintas) Kaya Mezarları

Fethiye’nin güneyinde bulunan ve kuzeye bakan dik yamaç cephesine yapılmış. Fethiye Ovası‘ndan da rahatlıkla görülebilen kaya mezarlarının içinde en ünlü olanı Hermapias’ın oğlu Amynthas‘ın mezarıdır.

Epigrafik çalışmaların yardımı ile M.Ö. 4. yüzyıl ile tarihlenen bu mezar İon düzenli “İnantis” planlı bir tapınağın dar cephesinin kayaya yansıtılmış halidir. İlk bakıldığında mezarın önünde İon tarzında, yekpare kayanın yontularak şekil verilmesi ile oluşmuş sütunlar dikkat çekmektedir. Sütunların hemen arkasında, mezarın sağında ve solunda çıkıntı yapan ante duvarı tasfirlerinin üst kısımlarında üçer rozet bulunmaktadır. Ancak batı ante duvarındaki rozetler, kış aylarında ana kaya arasında biriken yağmur suyunun tahribatı ile yok olmuştur. İon tarzı sütunların üzerinde iki kademeli arşitrav ve onunda üzerinde geisophodes (diş kesimi) yer almaktadır. Alınlığın üzerinde biri tamamen, diğer ikisi kısmen tahribat görmüş akroterler yer almaktadır. Mezar odasına giriş, “inantis” planlı bir tapınağın, girişi ile aynı görünümdedir. Tahta ve metal işçiliği büyük ustalıkla kayaya aksettirilmiştir. 4 ana panele ayrılmış kapı tasfiri üzerinde, incelikle işlenmiş metal çivi betimlemeleri hemen göze çarpmaktadır. Amynthas Kaya Mezarı ve hemen doğusunda dik yamaç cephesindeki diğer mezarlar Likya’nın ahşap ve metal işçiliği hakkında bilgi veren en iyi örnekler olarak bilinmektedir.

Şehrin simgesi olarak kabul edilen bu mezar grubunun bilhassa bazı sütunları doğal etkenler sonucu dayanma gücünü kaybederek, kopmuş ve yıpranmıştır.

Fethiye Manzaraları

Sizlerle çektiğimiz birbirinden güzel Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları ve Fethiye Manzaraları‘nı paylaşmak istiyorum.

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Fethiye Kalesi Aşıklar Tepesi Likya Mezarları

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın