İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar ile görülmesi gereken bu doğal güzellik krater gölünü ziyaret edebilirsiniz, fakat söylemedi demeyin İzmir Karagöl‘ e beklentilerinizi çok yüksek tutarak gitmeyin.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

İzmir Karşıyaka şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl, 35 hektarlık bir krater gölü olarak, 810 metre yükseklikteki Yamanlar Dağı‘nda oluşmuş bir doğal güzellik. Hatta bu krater gölü meşhur Tantalos Efsanesi ile de ünlü hale gelmiş pek çok gezgin, kampçı ve günübirlik piknikçinin uğrak yeri olmuş durumda.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

İzmir Karagöl’e Yanlış Yoldan Gittik

Karagöl’e kamp yapmak için gidecekseniz mutlaka İzmir Karşıyaka’ daki yolu kullanın ve Manisa tarafındaki yoldan uzak durun. Çünkü Manisa tarafından girilen Çaltı Köyü içinden geçilerek çıkılan yol aslında yol değil bambaşka bir şey. Biz yine de geri dönmeyip, arabayı dağıtmak uğruna 8 kilometrelik işkence dolu bir tırmanış yaşadık. Zaten geri dönmek de imkansızdı ya araba bozulup yolda kalacaktık ya da gittiği yere kadar devam edecektik. Sürekli tırmanış ve virajlı yol, fazlasıyla bozuk olmasının yanı sıra bir de yumruk büyüklüğünde (hatta bazıları çok daha büyük) taşlar ilerlemeyi zorlaştırıyordu.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

Yandex Navigasyona Pek Güvenmeyin

Köylüler o yolu traktörle sadece çam balı üretiminde üst kısımlara çamların altına bıraktıkları kovanları almak için kullanıyor. Yandex’in bize attığı navigasyon kazığı sonucunda, bozuk yolda ilerlerken metreleri saymaktan bir hal olduk.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

Ara ara durduk, manzara enfesti çok yüksekteydik, etrafta fazla ağaç yoktu, çoğu yer fazlasıyla ıssızdı. Dört kişi bir an Karagöl‘ e ulaşamayıp geceyi burada geçireceğiz gibi hissetsek de yılmadan devam ettik yola. Hatta son 1-2 kilometre de arabadan üçümüzde inip, altı vurmadan daha rahat çıkabilsin diye yürüdük. Fakat çam ağaçlarının altında yürümek keyifliydi. Çoğu yerde yaban domuzlarının izlerine rastladık. Çam balı arıcılığı yüzünden etrafta fazlasıyla arı vardı.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar
Bu arada söylemeden geçemeyeceğim ne hikmetse o mevkiinin köylüleri çok suratsız ve ters ters bakıyorlar insana. Kurban Bayramı sebebi ile Manisa Saruhanlı’da açık market bulamayınca en son çare Çaltı Köyü‘nden birşeyler almak oldu. Bizde kampımızda ateş yakar, mangal yaparız hayaliyle yola çıkmışken neyse ki Çaltı’daki bir bakkalda tavuk bulabildik. Ayrıca yanına o yöreye ait Kayıbağı isimli beyaz şaraptan da aldık. 1,5 litresi 21 liraydı. Sonra keşke bir şişe alsaymışız diye düşündük, tadı çok güzel ve hafifti. Tabiki bir daha bu köyden asla geçmeyecektik o yüzden o düşünce hayalden öteye gidemedi.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

Karagöl Kamp Zamanını İyi Ayarlayın

Gelelim Karagöl‘e; 8 kilometrelik bozuk yolun sonunda büyük bir demir kapı bizi karşıladı, meğer burası kullanılmayan eski yolmuş ve Kamp bölgesinin arka kapısıymış. Tabi hiçbir akıllının bu yoldan gelmeye cesaret edemeyeceğini düşündükleri için buraya gişe koymamışlar. İyiki demir kapılarda kilit yoktu 🙂 Biz içeri bu kapıdan girince araç için ödenen 18 liradan da yırtmış olduk, tabi değdi mi derseniz, bilerek yapmaya asla değmez verin parayı gitsin.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

Günübirlik Piknikçiler Yüzünden Her Yer Çöp

Arabayı bırakıp etrafı bir gezelim dedik ki aşağı bölgeye gölün oraya inince ve Kurban Bayramı‘ndaki o kalabalığı görünce canımız hepten sıkıldı. Göl kenarında boş yer yoktu etraf Kurban Bayramı mangalcılarından geçilmiyordu. Kamp alanında da neredeyse çadır kuracak yer kalmamıştı.
Benimde kamp işinde en sevmediğim şey toplama kampı gibi kalabalık alanda kamp kurmak. Gölün etrafını gezdik zaten toplam 5-10 dakika da gölün etrafını dönebiliyorsunuz. Suyu gerçekten siyah ve kirliydi. Bir kaç kişi olta atmış bekliyordu fakat bana bu gölden pek balık çıkmaz gibi geldi. Kurabağa ise fazlasıyla vardı.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

İzmir Karagöl Beklentilerinizi Yüksek Tutmayın

Biz burada kamp kuramayacağımızı anladık ve geldiğimiz arka yolun oradaki kapıya doğru gittik o kısım tenhaydı fakat tuvalet ve elektrikten yararlanamayacaktık. Zaten tuvaletler fazlasıyla kirliydi. Çadırlarımızı kurduğumuz bölge çamlar altında ve tenhaydı, günübirlikçi piknikçilerin yer yer bıraktığı çöpleri temizledik. Bir yerlerden eski bir mangal bulduk ve ateşimizi bunun içinde yaktık. Fakat keşke doğaya çıkan herkes bu kadar duyarlı olsa; kalabalık bir aile sanki başka yer kalmamış gibi geldi dibimize kadar girdi. Günübirlikçi gelmiş olmalarına rağmen, tesis akşam 10 a kadar kalmalarına izin veriyor. Onlarda o saate kadar kaldı hatta adam saat 9 buçukken yaktığı ateşe boyu kadar bir ağaç attı bir an orman yangını başlatacaklar sandık. Toplanıp giderlerkende bize “ben ateşe su döktüm ama siz yinede sönmezse diye bakın” dedi. Tabi emredersin sorumsuz vatandaş… Tesisin iç bölgesinde, kullanım alanlarında pek temizlik yapmayan ve ilgi göstermeyen tesis görevlisi ise, bizi tesisin en tenha köşesinde gecenin bir saati buldu ve çadır başı 22 lira olan konaklama ücretini tahsil etti.

İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar

Karagöl Konaklama Fiyatları

Tüm bunlar dışında yinede keyifli bir kamptı, siz gideceğiniz tarihi iyi ayarlayın hafta içine denk getirin, belki o dönemde çok daha güzel olacaktır. Tesisin tellerle çevirdiği bölge aşırı büyük değil ancak yeterli. En yoğun dönem olan bayramda bile bir nebze olsun tenha kısımlar kalıyorsa, hafta içi çok daha iyidir. İzmir Karagöl Kamp Maceramızdan Notlar bu şekildeydi umarım işinize yarar bilgiler verebilmişimdir. Sevgiler doğa dostlar…

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın