Saklıkent Kanyon Gezi Notları Konaklama Fikirleri

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyon Gezi Notları Konaklama Fikirleri ile gitmek isteyenleri bilgilendirelim. Eylül aylarında gittiğimiz Saklıkent Kanyonu maceramız harikaydı. Fethiye’den otostop ile Saklıkent‘e ulaşırken tam üç araç değiştirdik. 🙂Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyon Gezi Notları Konaklama Fikirleri

Fethiye’den Otostop ile Saklıkent’e Gitmek

Saklıkent Kanyon Gezi Notları size yapacağınız gezi hakkında fikir verecektir. Fethiye anayoldan otostopda bizi ilk alan araç sahibi Ölüdeniz’de yamaç paraşütü atlayıcılarından biriydi. Bayağı muhabbet ettik güzel bir yolculuk oldu, bu riskli iş sayesinde sezonda bayağı para kazandıklarını da öğrendik. 🙂 Her atlayışta şirketten 100 lira alıyorlarmış.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Bizi Saklıkent yol ayırımında bırakıp kendisi Kaş’a devam etti. Oradan biraz daha tenha bir ara caddeye girdik Saklıkent Kanyon için ikinci otostobumuz bir kamyonetin kasasında devam etti. Amca atlayın kasaya dedi ve bizde efil efil yolculuk ettik. Sonra ben sizi buraya kadar getirebilirim diyerek bir yol ayırımında daha bıraktı.

Saklıkent Kanyon Gezi Notları

Yol artık iyice tenhalaşmıştı ve çevrede portakal ağacı tarlalarından başka pek birşey yoktu. Neyse ki son otostop ile orada yaşayan genç biri bizi aracına aldı. Tabi her yeni araçla beraber nereden geldiniz? nasıl geziyorsunuz? ne zamandır yoldasınız? soruları tekrarlanıyor. Sonra en güzelini siz yapıyorsunuz, keşke bizde böyle gezebilsek diye hayıflanmalar cümleleri takip ediyor.

Hiç kimseye gezmek altın tepside sunulmuyor hele ki bu devirde. Yeni yerler keşfetmek için bir şeylerden vazgeçmeniz şart. Son araçtaki kişi iş saatlerinde olmasam sizi daha fazla gezdirirdim buralarda dedi ve bizi Fethiye Saklıkent Kanyonu‘na getirerek vedalaştı. Ve işte yine pek çok insanla tanışıp farklı bir yolculuk yaparak Saklıkent Kanyon‘a varabilmiştik.

Saklıkent Kanyonu Nerede?

Saklıkent Kanyonu Nerede? diye soracak olursanız tam olarak Antalya-Muğla sınırında karaçay’ın oluşturduğu bir kanyondur diyebiliriz.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyonu Nasıl Gidilir?

Saklıkent Kanyonu Nasıl Gidilir? Bir diğer merak edilen soru. Tabi bizim gibi sırtçantalı gezginler otostop yoluyla gidiyor. Fakat söylemeliyiz ki Fethiye tarafından minibüsler ile 1 saat süren yolculuk sonucu buraya ulaşabilirsiniz. Minibüsler Fethiye Çalış Plajı civarından kalkıyor. Kendi aracınızla ise daha kısa sürece anayoldan kolayca ulaşmak mümkün.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saklıkent Kanyonu Fethiye’ye 45 km uzaklıkta kalıyor. Kanyonun toplam uzunluğu 20 km civarı, yüksekliği ise 200 metre. Bir köprü ile suyun çıkış noktasına ulaşılır. Burada mevsimine göre su seviyesi bel hizasındadır. Saklıkent Kanyonuna giriş için kaynağı geçmelisiniz. 10 metre kadar ip yardımı ile suyun içerisinden yürüyerek kanyona giriş yapılır. Saklıkent Kanyon içerisinde yine mevsimine göre 1 km kadar yürüyüş yapılabilir.

Bundan sonra yolunuz biraz daha zorlaşacak, önünüze kayalar çıkacağından bu konuda biraz daha profesyonel iseniz devam edin yoksa geri dönün. Yürüyüşün zorlaştığı yerlere gitmek yasak değil, fakat tavsiye edilmiyor.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyonu Konaklama

Saklıkent Kanyonu Konaklama fikirleri için pek çok pansiyon seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Ağaç evler oldukça sevimli, temiz ve konforlu görünüyor. Saklıkent Kanyon Gezi Notları konusunda konaklama fiyatları gittiğiniz döneme göre değişiyor. Bu yüzden gitmeden önce fikir alıp, duruma göre yer ayırtmak daha mantıklı.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Biz yine ağaç ev seçenekleri, bungalov evleri olan Gorge Club‘da çadırda konakladık. Kendi çadırımız ile saklıkent çayının kenarında çimenlerin üzerinde kamp yapmak keyifliydi. Eylül ayı olduğu için sabaha karşı yazlık tulumlarımızla biraz üşüdüğümüzü söylemeliyim.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

İlk gittiğimiz gün saatler henüz erken olduğu için Gorge Club‘ın havuzunda da yüzdük. Kendi çadırımızda (çadır üç kişilik olmasına rağmen) iki kişi kalarak 30 lira ödedik. 2017 yılında da fiyat aynı.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Ayrıca tuvaletleri ve duşları çok temizdi. Duş içinde sıcak su da vardı vallahi pek hoştu. 🙂 Her kamping malesef aynı olmuyor, yollarda nelerle karşılaşılıyor ama burası şıktı ve fiyatlarda uygundu; tavsiye edilir. 😉

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Akşam yemeğini de Saklıkent Gorge Club içinde açık büfe sunulan mezelerden ve ana yemekten aldık. Tek bir menü ve açık büfe meze tabağı alarak iki kişi yedik ve tıka basa doyduk ayrıca lezzetliydi de. Fiyat ise 15 liraydı.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyonu Aktiviteleri

Saklıkent Kanyonu gezip görülesi yer. Saklıkent Kanyon debisi yıl içerisinde farklılık gösterir. Suyu oldukça soğuktur. Kanyondaki koca kayalar insanın üstüne düşecekmiş hissi verir. Kanyonun içinde gezerken doğanın bir parçası olduğunu anlamak insanı mutlu eder.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2017

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2017 için zam gelmediyse kişi başı 6 liraydı. İsterseniz girerken lastik ayakkabıyı 15 liraya satın alabiliyor ya da 5 liraya kiralayabiliyordunuz. Fakat gayet dandik duruyordu, sanki kolayca ayaktan çıkabilecekmiş gibi. Biz kendi deniz ayakkabılarımızı kullandık. Kesinlikle terlik giymemenizi tavsiye ederim. Hatta bazı yerde ayakkabı bile suyun altında çamura saplanarak ayağınızdan çıkabiliyor.

Hele ki Eylül ayında su o kadar soğuk geliyor ki içinde geçerken bacaklarınızın uyuştuğunu anlıyorsunuz. Saklıkent Kanyonu Aktiviteleri arasında en çok tercih edilen şüphesiz ki raftingtir.

Saklıkent Kanyonu Rafting ücreti 40 lira civarındaydı. Saklıkent çayı üzerinden zipline yapmak isterseniz o da çok keyifli bir aktivite kişi başı 30 lira civarındaydı. Çamur banyosu yapabilir, safari turlarına katılıp Kaş’a kadar gidebilirsiniz. Sunset Tour ları ile gün batımının eşsiz manzarasını izleyip, fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

 

Saklıkent Kanyonu Eski Kaş Yolu

Antalya Saklıkent Kanyonu sağ taraftan Kaş’a doğru giden yola sırtçantalarımızla dalıp, otostop çekerek Kalkan-Kaş’a varırız umuduyla 10 km falan yürüdüğümüzü de yazmadan geçemeyeceğim. Özellikle Ankara ve Bursa plakalı araçların otostop kültürüne sanırım tiksinti ve korku ile yaklaşmalarından olacak ki ıssız bir yolda kalakaldık.

Akşamüzeri oluyordu ve neredeyse Emre yolun kenarında bir ağacın altında benzin ocağını çıkartıp çay yapmaya başlayacakken, ben uzaktan duyduğum bir aracın sesi ile caddeye atlayarak el edip durdurdum. Ve işte yine oraların yerlisi bir abimiz bizi yolda bırakmayıp, alarak Kaş minibüslerinin geçtiği durağa kadar yaklaşık 30 km götürdü. Hatta o heyecanla yeşil çantayı ağacın kenarında bırakıp, araca binmişiz, ben fark edene kadar 5-6 kilometre gitmiştik. Eyvah falan derken abi tekrar döndü sizi aldığım yeri hatırlıyorum dedi (çünkü her yer birbirine benziyor) ve çantayı alıp yola devam ettik. 🙂

Geceyi orada geçirmek kötü olacaktı, şansımız varmış. Özellikle yalnızsanız otostop için ıssız yolları kesinlikle tercih etmeyin bizden söylemesi… Saklıkent Kanyon Gezi Notları makalemizde böylece son bulmuş oluyor.

Saklıkent Kanyonu Gezi Notları

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın