Doğada Hayatta Kalma İpuçları

Doğada Hayatta Kalma İpuçları

Doğada Hayatta Kalma İpuçları sayesinde doğa tutkunları olarak vahşi doğada, oranın sakini olan canlılara ve doğaya zarar vermeden nasıl hayatta kalınır bunlara değindim.

Doğada Hayatta Kalma İpuçları

 

Doğada Hayatta Kalma İpuçları

Yazın güzelliği veya soğuğun beyazlığı bizleri cezbedebilir. Özgür ruhlarımız her zaman doğaya karşı bir özlem biriktirir. Bir çoğumuz doğada kamp kurmuş veya ufakta olsa bir doğa kaçamağı yaşamıştır. Bu yazımda kötü durum senaryoları için sizlerle ufak tüyolar paylaşacağım.

Kamp yaparken gece belki yolunuzu kaybedebilirsiniz veya hiç bilmediğiniz yerde aracınız bozulabilir ya da ufak bir yürüyüş hiç bilmediğiniz bir noktaya götürebilir sizi.

Kamp malzemeleriniz yanınızdayken kurtulmanız kolaydır. Yanınızda yeterli stoğunuz ve eşyanız vardır. Peki bir gece vakti hiç bilmediğiniz bir ağaçlık alandaysanız neler yapabilirsiniz?

Hayatta kalmanız için bir kaç ana konu vardır;

En önemli konulardan biri yönünüzü nasıl bulacağınızdır. Eğer aynı alanda dönüp duruyorsanız yemeğiniz elbet bitecektir ve elbet çakmağınızın sonu gelecektir.  Yani hayatta kalmak istiyorsanız en önemli faktörünüz, kendi rotanızı çizebilmenizdir. Bunun için bir kaç bilmeniz gereken şey vardır. Eğer gece vakti ise rotanızı kutup yıldızına göre ayarlayabilirsiniz. Kutup yıldızı her zaman doğru şekilde size kuzeyi gösterir. Kısaca onu takip ederek bulunduğunuz noktaya bir daha dönmek gibi bir hatadan kaçınmış olursunuz.

Doğada Hayatta Kalma İpuçları

İnsan Doğada Kaybolunca Neden Yuvarlak Çizer?

İnsan doğası gereği kullanmış olduğu bacağıyla daha uzun adımlar atar (sağlak insanlar sağ adımları sol adımına göre daha uzundur, tam tersi solaklar için geçerlidir) bu nedenle doğada yön duygusunu kaybetmiş insanlar genellikle yuvarlaklar çizer. Bu sebepten dolayı yolunuzu tahmin edebileceğiniz bir odak bulmanız gerekmektedir. Eğer gündüz vakitlerinde iseniz ve bir analog kol saatiniz varsa şanslısınız kuzeyi saptamanız kolaydır. Saatinizin akrebini (saati gösteren genelde küçük olan kol) güneşe doğru tuttuğunuzda 12 ile güneşin ortası size güneyi gösterir.Tabi sizi arayacaklarını düşünüyorsanız ve arkadaşlarınızla yakın ortamlarda iseniz yerinizden ayrılmamanız, aralıklı olarak yardım çığlığı atmanız daha mantıklıdır.

İkinci en önemli sorununuz ısıdır. Yaz, havalar güzel üşümem diye düşünmeyin güneş batmadan yakacak bir şeyler toplayın. Gece etrafta dolanmak yerine ateş yakmanız sizi hem vahşi hayvanlardan koruyacaktır, hem de daha kolay fark edilmenizi sağlayacaktır. Bulunduğunuz ortam ormanlık alan ise şanslısınız tutuşturabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. İşinize yaramayacak plastik şeyleri atmamanızda fayda var çünkü, ateşinizin dumanı sizin bulunmanızda büyük bir etkendir ve plastik dumanınızın daha çok olmasını sağlayacaktır.

Sırada ise dinlenme ve konaklama kısmı var. Doğada kaldığınız sürede eğer yiyecekleriniz tükendiyse vücudunuzdaki enerjiyi belli bir oranda korumanız gerekmektedir. Açlıktan ölmek denilen durum sizin açlık durumunda gereğinden fazla enerji harcayıp güçsüz kaldığınızda başlar yani ne kadar az enerji harcarsanız, sizin için daha iyidir. Bu sebeple geceleri daha soğuk olduğu ve görme kabiliyetiniz düşeceği için dinlenmeniz ve bunu uygun koşullarda yapmanız en mantıklısıdır. Duruma göre sığındığınız yerler değişebilir. Düzgün şartlarda sadece sırtınızı ağaca yaslayarak ufak bir ateş eşliğinde de konaklayabilirsiniz ya da korunaklı bir yapı kurmanız da gerekebilir. Eğer aşırı derecede soğuk değilse dallardan üstünüze sade çatı şeklinde bir sığınak yapabilirsiniz. Aşırı rüzgar ve soğuk var ise etrafınızı saracak şekilde dalları ve yaprakları, hatta ağaç yosunlarını kullanarak duvar örmeniz gerekmektedir. Çünkü gece rüzgar daha serin esecektir ve hipotermi gibi sonuçlar doğurabilir. Eğer yürüyüşünüz esnasında kıyafetleriniz ıslandıysa ilk işiniz ateş yakmak olmalıdır, çünkü ıslak kıyafetler vücudunuzun daha fazla ısı kaybına uğramasını sağlar. Kuru yapraklar ve yapraklı dallar az da olsa size battaniye etkisi yapabilir. Ancak doğada her zaman risk ve ödül karşılaştırması yapmanız gerekmektedir. Doğada Hayatta Kalma İpuçları gibi bilgilerden yararlanarak alacağınız kararlar size ne kadar yararlı olabilir veya çıkacak sonuçtan alacağınız zarar ne denli olabilir. Bunun bilincinde olun ki büyük risklerden kaçının.

Doğada Hayatta Kalma İpuçları

Into The Wild (Yabanlıkta)

Gıda konusu belkide en mühim konulardan birisidir. Öncelikle bilmediğiniz her şeyi yemekten kaçının. Mantarların özellikle panzehiri olmadığı için yedikten sonra kurtuluşunuz olmayabilir. Etrafınızda su varsa yaşamda olacağından balık tutabilir veya kurbağa yakalayabilirsiniz. Yakaladığınız canlıları olabildiğince çiğ yemeyip, pişirmeye çalışın. Bunun için ateşin üstüne yerleştirdiğiniz bir taşı bile kullanabilirsiniz. Bazı bitkilerde tüketilebilir ama bu konuda detaylı bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde, bitkiler birbirlerine benzeyebilir ve bu sizin sonunuz olabilir. Hazır konusu gelmişken eğer izlemediyseniz bu konu ile ilgili olarak Yabanlıkta (Into The Wild) filmini izlemenizi tavsiye ederiz. Eğer bu gibi sorunlarınız olabileceğini düşünüyorsanız ya da hayatta her zaman bir şeylere hazırlıklı olmak istiyorsanız internet üzerinde satışta olan hayatta kalma bilekliklerinden bulundurmanızı tavsiye ederim. Bu bilekliklerde hem ateş yakmanız için magnezyum taşı, hem de sesinizi duyurabilmeniz için düdük aynı zamanda 100 kilo ağırlığa kadar taşıyabilen sağlayabilen ortalama 2-3 metre arasında bir ip bulunmaktadır. Opsiyonel olarak ışık pusula gibi farklı aletleri olanları da mevcuttur. Doğada ve hayatta kalmanız dileğiyle.

Doğada Hayatta Kalma İpuçları

Bir cevap yazın