Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye şehir yaşantısının sıkıcılığından uzaklaşıp doğada gerek yürüyüp, gerekse tırmanmalı kaçış etkinlikleri yapmak isteyenlerin çok işine yarayacaktır.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

cantanin-islanmamasi-icin-icini-cop-poseti-ile-kaplayin

1. Çöp Poşeti Önemli

Her zaman bol güneşli havalarda doğada olamayabilirsiniz. Yağmurlu, sisli, karlı havalarda da doğada olmak isteyeceksiniz, çünkü hepsinin güzelliği, insan üzerinde birbirinden çok farklı etkilere sahip. Bu yüzden siz siz olun yağmurun ya da suyun nereden geleceği belli olmaz yanınızda mutlaka çöp poşeti taşıyın. Hatta hiking esnasında olası bir yağmur yağma ya da dereye düşüp ıslanma gibi durumlar karşısında, çantanızın içine eşya koymadan önce çöp poşeti yayarsanız ıslanmalara karşı koruyucu bir önlem almış olursunuz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

2. Sağlam ve Bol Cepli Sweatshirt

Hiking için uygun olabilecek bol cepli outdoor sporlara dayanıklı sweatshirtler sayenizde çakı, çakmak, gprs ya da cep telefonu gibi bazı ufak tefek eşyalarınızı ceplerinizde taşıyabilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

3. Hiking Esnasında Ayaklar Çok Önemli

Hiking için ayakkabı seçiminin önemi ne kadar büyükse, çoraplar ve ayakların rahat olması da bu denli önemli. Çünkü dar ayakkabı ve konforsuz çoraplarla sıkışan, birbirine sürten parmaklarınız su toplar ve doğa ile buluşmanız acılı bir hal almış olur. Bunun için önlem olarak parmakları olan çorapları hiking çoraplarınızın altına giyebilirsiniz. Giymeden önce de biraz vazelin sürerseniz su toplama problemlerinizi azaltacak ve sizi rahat ettirecektir.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

4. Elektronik Aletlerinizi Koruma Altına Alın

Cep telefonu, gprs cihazı ya da müzik dinlemek için taşıdığınız mini ses hoparlörünüzü sıvı temasına karşı korumalısınız. Çantanızda taşıdığınız su mataranızın sızdırması ya da kapağının açılması gibi riskler elektronik cihazlarınızı bozacağından bu riski almak yerine, onları kilitli sıvı geçirmez poşetlere koymanızda yarar olacaktır.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

5. Hiking ve Trakingde Koli Bandının Önemi

Yürüyüş ya da tırmanışlarınızın uzun veya kısa soluklu olabilir, hiç fark etmez bazen yanınızda koli bandı taşımak çoğu anda hayat kurtarabilir. Mesela botunuz yürüyemeyeceğiniz şekilde yırtıldıysa bunu en azından gideceğiniz yere dek koli bandı ile tamir edebilirsiniz. Yine yırtılan eşyalar ya da delinen bir su matarsını daha koli bandı yardımıyla tamir edebilirsiniz. Fakat koli bantları yer kaplayan, taşıması zor eşyalar gibi görünebilir. Bu yüzden koli bandını su mataranızın üzerine belirli aralıklarla sararak yanınızda taşımayı kolaylaştırabilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

6. Kene ve Böceklerden Korunmak İçin

Doğa yürüyüşlerinin özellikle sıcak havalardaki sorunları arasında keneler ve böcekler yer alıyor. Kenelerin sizle temas etmemesi için yüksek bileklikli ayakkabılarınızın içine paçalarınızı sokmanız gerekir. Yanınızda cımbız taşıyın, keneler pantolonunuza yapışırsa onlardan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca kendiniz spreyli bir şişeye iki ölçek su, bir ölçek çay ağacı yağı ekleyip çalkalayıp; botlarınıza, pantalon paçalarınıza, çoraplarınıza sıkarsanız bu keneleri sizden uzak tutacak doğal bir karışımdır.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

7. Doğada Yanınızda Mini İlk Yardım Seti Taşıyın

Hazır ilk yardım setlerinden edinebileceğiniz gibi, dilerseniz kendinizde ihtiyacınız olanları minik bir plastik kutuya koyarak taşıyabilirsiniz. Kullandığınız bir ağır kesici, yara bandı, gazlı bez, anti-septik mendil ve böcek ısırıklarına karşı etkili bir jeli bu mini setinizde yanınızda taşıyabilirsiniz, inanın çok yardımı olacaktır.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

8. Çantanızda Mandal Ya Da Kıskaç Taşıyın

Özellikle sonbahar ve kış aylarında ıslanan ufak tefek giysilerinizi yürüyüş esnasında mandal ya da kıskaçla çantanıza tutturabilirsiniz. Ya da kamp yapacaksanız bir ip gererek ateşe yakın bir yere mandal sayesinde eşyalarınızı asıp kurutabilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

9. Yanınızda Kilitli Poşette Cips Taşıyın

Cipslerin hava dolu poşetleri çantanızda onları taşımanıza engel olacak ve çok yer kaplayacaktır. Bu yüzden cipsleri kilitli poşetlere aktarıp yanınızda taşıyabilirsiniz. Cips ve kuruyemiş atıştırmak tansiyonunuzu dengeler ve enerji verir. Bunun dışında cipslerin ateş yakarken tutuşturucu özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede her şeyin nemli olduğu yerlerde dahi üstlerindeki yağlardan dolayı uzun süre yanabilen cipslerden yararlanıp, ateş yakabilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

10. Doğadaki Zehirli Bitkileri Tanıyın ve Uzak Durun

Doğadaki zehirli bitkiler hakkında bilgi edinin ve onları tanımaya çalışın. Zehirli sarmaşık, ısırgan otu, zehirli sumak gibi bitkilerin yanı sıra bilmediğiniz mantar türlerinden de mutlaka uzak durun.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

11. Sıvı Geçirmeyi Engelleyen Sprey

Bu sprey gerçekten çok işe yarayan bir ürün, ayakkabıcılar ve büyük süpermarketler bu ürünün satışını yapıyor, inceleyebilirsiniz. Bot ya da yürüyüş ayakkabılarınız, montunuz ya da tişörtünüz için su geçirmezlik özelliği kazandıracak bu nanoteknolojik ürününü deneyebilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

12. Kampta Sivrisinekler İçin Çözümler

Hiking ya da traking sonrası bulduğunuz güzel bir yerde kamp yapıp geceyi geçirmek isteyebilirsiniz. Mevsimine göre çadırın giriş kapısını rüzgar yönüne çevirirseniz bu sivrisineklerin toplanmasını ve girmesini engelleyebilir. Ayrıca yemek yerken yine sinek gelmesini istemiyorsanız etrafta biraz kuru kahve ya da kuru bir demet adaçayı yakabilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

13. Hiking ve Trakingde Pamuklu Giysilerden Uzak durun

Pamuklu giysiler teri ve nemi içinde hapsedeceğinden, soğuk havalarda terlediğiniz an sizi sıcak tutmak yerine daha çok üşütüp hasta edebilir. Bu yüzden daha çok outdoor sporlarına uygun satılan termal ürünleri tercih edebilirsiniz.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

14. Kibritleri Sıvı Geçirmez Yapmak

Çakmağın bittiği yerlerde yanınızda kibrit olması çok işinize yarayabilir. Kibritlerinizi sıvı geçirmez yapmanız da her mevsimde kullanabilmenize imkan sağlar. Bunun için gomalak cila (shellac) kullanabilirsiniz. Cımbız ile kibritleri tek tek cilaya bulayıp, kurumaya bırakın.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

15. Hayat Kurtaran Paracord Bileklikler

Bu bileklikler doğada hayatta kalma konusunda pek çok işe yarar. Çok farklı modelleri bulunan paracord bilekliklerin üzerinde; su geçirmez pusula, ateş yakmaya yarayan magnezyum çubuğu, bıçak, şişe açacağı gibi yardımcı malzemeler bulunduğu gibi ayrıca 3,5 metre uzunluğundaki bileklik ipi çözülerek de kullanılabiliyor ve 250 kiloya kadar da taşıyabilme özelliği bulunuyor.

Hiking Yapmak İçin 15 Önemli Tavsiye

Bir cevap yazın