Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi çünkü Google Çorum’u “Dünyanın Merkezi” olarak isimlendirdi ve bu da gezgin olan herkes için ziyaret edilecek yepyeni bir rota anlamına geliyor.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Tarihi döneme doğru geçmişi çok uzun olan Çorum’da günümüzde görmeniz gereken tarihi yerler; Ulu Camii, Han Camii Kargı Oğuz Köyü Camii, Çorum Saat Kulesi, Veli Paşa Hanı ve Koyunbaba Köprüsü gibi tarihi mekanlar olmalı.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Gezilecek Yerler

Çorum şehri şüphesiz akla leblebisinin meşhur olmasıyla kazınmış bir yer. Fakat çerezler burada ünlü olan tek şey değil. Mükemmel manzaraya sahip Altay Dağları, tarihi ve efsaneleriyle gezginlerin uğraması gereken bir yer Çorum.

Temmuz ayında Google; Çorum Dünyanın Merkezi tanımlaması yaptı ve bu da kentin dünyada tanınabilmesinin önünü açtı.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Hitit Uygarlığı’nın Doğduğu Yer

Çorum’un geçmişe uzanan 5 bin yılı kapsayan yerleşim tarihi; Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alan ve zamanında Hititlerin başkenti Hattuşaş‘dır. Diğer Hitit Mediniyeti’nin izlerini taşıyan bölgeler ise; Alacahöyük ve Şapinuva’dır.

Unesco Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan tarihi güzellik Hattuşaş Antik Kenti Alacahöyük Tarihi Milli Parkı’nda yer alıyor. Çorum’da kurulan tarihi müzelerde antik kent kazılarından çıkartılan eserleri görebimek mümkün.

Çorum Müzesi Tarihe Yolculuk

Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan tarihi eserler, Çorum Müzesi’nde yerini almış. Hellenistik, Roma, Bizans, Hitit, Frig, Kalkolitik, Eski Tunç dönemlerine ait sikkeler, gözyaşı şişeleri, seramikler, sütun başlıkları, heykelcikler, meyvelikler, ağırşaklar, kalıplar, mühürler, kaplar, vazolar, taş-bronz el baltaları ve mızrak uçları müze eşsiz tarihi eserleri arasında bulunuyor.  Etnografya kısmında ise; şehrin yöresel özelliklerini aktaran kilimler, halılar, kadınların giysileri, süs eşyaları ve takılar sergileniyor.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Doğasever Bir Gezgin İçin Kargı Yaylası

Çorum Kargı Yaylası yemyeşil ihtişamıyla sizleri büyüleyecek güzellikte. Yöresel şirin evleri, bitki örtüsü ve su kaynakları ile kamp yapmak için oldukça uygun. Ortaköy’ün İncesu Köyü‘nde İncesu Kanyonu yer alıyor, mutlaka gezmelisiniz.

Kanyonun iki yakasında yer alan duvarların tarihi Hellenistik dönemlere dek uzanıyor adeta zamanda yolculuk gibi. Ahşap hatıl oyuklar ile su sarnıçları görmeye değer. Zaten doğanın güzelliği sizi sizden alacak. Birçok canlının evi olan İncesu Kanyonu bitki örtüsü bakımından da çok zengin ve güzel.

Gerek doğa yürüyüşü, gerekse kamp yapmak için  İncesu Kanyonu‘nu ziyaret edin ve eşsiz fotoğraflar çekip, doğanın güzelliği karşısında tüm stresinizden kurtulun.

Tanrıça Kybele’nin Taş Bloktaki Figürü

Yıllar önce bir arkadaşımın bana tanıştırdığı arkadaşı, isminin Kybele olduğunu söylediğinde çok şaşırmıştım. Annesinin Hellenistik çağlara olan merakı ve tutkusu üzerine kızının ismi böyle olmuştu, çok ilginç ve eşsizdi. Çünkü ondan sonra o ismi bir daha kimsede duymadım. Anlamı bereket ve bolluk demekti.

Anadolu’da Hellenistik dönemlere uzanan Kybele Kabartmalarının en büyüğü de Çorum’da yer alıyor. Bir kaya blogun üzerinde bulunan Kybele Figürü, bir taht üzerinde oturan ve sol elinde bir aslan yavrusu tutan haliyle tasvir edilmiş.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Alacahöyük Müzesi

Alacahöyük Müzesi Çorum’un Alaca ilçesi yakınlardaki Alacahöyük Köyü‘nde. 1940 yılında açılmış olan iki katlı müzede Alacahöyük kazıları esnasında çıkartılan tarihi eserler sergileniyor. Kalkolitik zamanlara ait el yapımı seramikler, Eski Tunç Çağı’na ait 13 Kral mezarı, pişmiş toprak eserler, kemikten yapılma süs eşyaları, hayvan figürleri, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgahı, Osmanlı Dönemi‘nden günümüze ulaşan silahlar ve kesici aletler burada sergileniyor. Tarihi eserler ilginizi çekiyor ve müze gezmeyi seviyorsanız bir sonraki müze durağınız Boğazköy Müzesi olabilir.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Veli Paşa Hanı

Çorum Gezilecek Yerler rotanızdaki sonraki durak ise şüphesiz Veli Paşa Hanı olmalı. Yozgat Beylerbeyi olan Veli Paşa’nın yaptırdığı han, Çepni Mahallesi’nde Sandıkçılar Sokak’ta yer alıyor. Han 19. yüzyılın bir eseri olarak kabul ediliyor çünkü kitabesi günümüze dek ulaşamamış. Handa 35 oda var ve uzun yıllar boyunca otel olarak hizmet vermiş, ancak günümüzde market olarak hizmet veriyor.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum’un Leblebisi Tescilli

Çorum leblebiyi tescil ettirmiş. Çeşitler arasında geleneksel beyaz, sarı ve çifte kavrulmuş olmak üzere 3 çeşit bulunuyor. Ve her çocuğun sevdiği tatlı leblebi şekeri var. Turistlerin ilgi gösterdiği bu çerezlere Çorum’da yeni çeşitler olarak çikolata ve baharat soslu olanları da eklenmiş. Tabiki Çorum’a gelipte eşe dosta leblebi almamak olmaz.

Çorum Tarihi Ulu Cami

Hemen hemen her kentimizde bir tane bulunan Ulu Camii, Çorum kentinde de tarihi dokuyu oluşturan yapılar arasında yerini alıyor. Ulu cami minareleri ve saat kulesini doğru kadraj ayarı ile aynı fotoğrafta çekebilirsiniz. Seçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın azat ettiği kölesi Hayrettin Hazır bu camiyi inşa ettirmiş.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Koyunbaba Köprüsü Çorum’un Heybeti

Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan Koyunbaba Köprüsü, konum olarak Osmancık İlçesi’nde kalıyor. Anadolu’nun tanınmış velilerinden olan Koyun Baba’dan ismini almış olan köprü, yapımı 1484 yılında başlamış ve 1489 yılında da bitmiş. Tarihi açıklamasında mimarı hakkında hiçbir bilgi bulunmayan sivri kemerli 19 gözlü köprü, 250 metre uzunluğunda ve 7,5 metre genişliğinde güzel bir yapı.

Çorum Gezilecek Yerler Uygarlığın Merkezi

Çorum Kalesi kentin Merkezi

Çorum Kalesi’nin hakkında yazılar Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçer. Kentin merkezindeki Kale Mahallesi’nde yer alan Çorum Kalesi, Sultan Kılıç Arslan tarafından inşa ettirilmiş. Kale içindeki 42 konut ve bir cami günümüzde de varlığını devam ettiriyor. Bu tarihi mekanı da gezilecek yerler listenize iliştiriverin.

Bir cevap yazın