Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir’in Masalsı Köyü

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir’in Masalsı Köyü Unesco Dünya Mirası Listesi‘ne girebilmiş olan bu tarihi, masalsı köyün ismi her geçen gün daha fazla duyulur hale geldi. Birgi Köyü, İzmir Ödemiş‘e bağlı şirin mi şirin bir köy, mutlaka ziyaret edin bayılacaksınız.

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir’in Masalsı Köyü

Bozdağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Birgi Köyü, enfes bir ova manzarasına bakıyor. Havası tertemiz, huzur ve sakinlik arayanlar için ziyaret edilmeyi bekleyen gizli kalmış çok hoş bir köy.

Birgi Köyü Mimarisi

Köyün mimari yapısı mutlaka hayran kalacağınız ilk şey olacak. Çünkü taş evler gayet bakımlı, sokakları diğer köylere nispeten geniş ve yeşilliği göze çarpan bir diğer güzelliği. Adeta size kendinizi Avrupa’da bir köydeymiş gibi hissettiren Birgi Köyü, taze meyve ve sebzeleri ovasında yetişiyor ve onlarla da birbirinden lezzetli yemekler yapılıyor.

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Birgi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Eğer kendi aracınız yok ise Birgi Köyü’ne Nasıl Gidilir? çok basit; İzmir’den dolmuş ya da araçla sadece 1,5 saat uzaklıkta. Havaalanı tarafından gelecekseniz İZBAN trenlerine binebilirsiniz. Ödemiş-Birgi arasın çok yakın mesafede olduğu için ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz.

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Birgi Köyü’nün Tarihi ve Çakırağa Konağı

Birgi Köyü‘nün Tarihi 5 yıl öncelerine dek dayanıyor. Frig, Pers, Helen Roma, Bizans ve Osmanlı gibi sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış uzun bir tarihi var. Aydınoğulları zamanında başkent olan köy, gezinizde mutlaka ziyaret edilecek yerlerden biri de Çakırağa Konağı, bu güzel ahşap konağa giriş ücreti sadece 5 lira, fakat tarihe yolculuk yapabileceğiniz bu masalsı konağı gezmenizi tavsiye ederim… Kapı, duvar, tavan resimleri ve ahşap oymaların sanatsal inceliği çok hoş.

bbb

Çakırağa Konağı‘nı gezerken İstanbul ve İzmir’den sonra iki oda göreceksiniz. Konağın sahibi Şerifi Ali Ağa, İstanbul ve İzmirli olan iki eşi hasret çekmesin diye duvarlarına bu şehirlerin manzaralarını resim olarak yaptırmış. Ne ince ruhlu bir insanmış…

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Çakırağa Konağı‘nın ardından biraz ilersindeki Derviş ağa Camii‘ni ziyaret edin. Camiinin kapısı Osmanlıdan kalma ihtişamlı ahşap bir kapı ve duvar süslemeleri de çok göz alıcı.

Birgi Köyü’nün Muhteşem Doğası

Özellikle köyün ağaçlarına bizim gibi hayran kalabilirsiniz. Yolların iki yanını mesken tutmuş dev, asırlık yemyeşil çam ve çınar ağaçları arasında yürümek romantik olduğu kadar, çok da hoş. Ağaçların olması insanı yaz mevsimi de olsa bunaltmıyor.

Eğer Birgi Köyü‘nü kış ve bahar aylarında ziyaret ederseniz, köyün ortasından bir çayın geçtiğini göreceksiniz. Minik, sevimli köprülerden köyün diğer yakasına geçmek mümkün. Diğer yakada ziyaret edebileceğiniz yerler Derviş Ağa Hamamı ve Medresesi var. Osmanlı Dönemi mimari özelliklerini yansıtan tarihi yapılardan.

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Onların biraz ilerisinde Ortaçağ‘dan kalan benim favorim Bizans Kuleleri‘ni görebilirsiniz, ilgi çekici yapılar. Daha sonra hemen hemen her şehirde olduğu gibi burada da olan Ulu Camii‘yi ziyaret edebilirsiniz. Altın varak ve zümrüt tozu boyasıyla yapılmış bölümleri bulunuyor, görmeye değer.

Eğer Masalsı Birgi Köyü’ne kendi aracınızla geldiyseniz buraya 20 kilometre uzaklıkta bulunan Gölcük‘ü özellikle sonbahar sezonunda görmenizi tavsiye ederim. Göl manzarasıyla, sonbahar renkleri ile harika manzaralar fotoğraflayabilirsiniz.

Birgi Köyü, Ödemiş; İzmir'in Masalsı Köyü

Birgi Köyü Konaklama Fikirleri

Saliha Hanım Taş Konak: Birgi’de bulunan en güzel taş konaklardan biri burası. Avlusunda kahvaltı edip, keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Çok şık döşenmiş konforlu odaların hepsinde, Tv, internet ve ısıtma var. Otel müşterilerine etrafı gezebilmeleri için ücretsiz bisiklet sunuyor. Kahvaltı dahil ekonomik oda fiyatları hafta içi 60 lira civarı hafta sonu ise 72 lira civarında.

Yeni Gelin Evi: Yine merkezde yer alan sevimli ve şık bir konuk evi burası. Konum olarak dere kenarına denk geliyor. Buranın da avlusu ve şark köşesi mevcut. Odaların hepsinde tv, ısıtma ve internet var. Çocuklar için alternatif oyun ekipmanları var. Güzel havalarda bahçesinde kahvaltı yapmak keyifli oluyor. Erken rezervasyonda kişi başı kahvaltı dahil fiyatları 25-80 lira civarı.

Dervişağa Konak: Az önce ziyaret etmenizi önerdiğim Dervişağa Hamamı ve Medresesi ile aynı yerde bulunan konak, sade şekilde döşenmiş, odalar yüksek tavanlı, dere ve köprüler bir kaç adım ileri kalıyor. Kahvaltı dahil kişi başı 70 lira.

Çınaraltı Pansiyon: Köy evi görünümünde derlenmiş bir yer. Aile işletmesi olan mekan, dere kenarında. Bahçesinde asırlık bir çınar bulunan pansiyondaki misafirler bu ağacın gölgesinde kahvaltılarını edebiliyorlar. Ahşap odalarda, tv, ısıtma, internet var. İsterseniz restoranda öğle ve akşam yemekleri de veriliyor. Kişi başı kahvaltı dahil 75 lira.

Bir cevap yazın