Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri yolunuzun dört mevsim boyunca düşebileceği bir yer Kastamonu. Kayak merkezleri, ormanı, antik kentleri, hanları, hamamları ile kış ziyaretlerinizde sizleri karşılarken, yaz ziyaretleriniz için de birbirinden güzel plajları, yaylaları, kanyonları ve mağarası bulunuyor.

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu Gezilecek Yerler yazımızda belirtmeliyiz ki; Kastamonu’ya gitmek yakın zamanda başlayan uçak seferleri ile daha da kolaylaştı. Havalimanından merkeze ulaşım servis ya da taksiyle 20-25 dakika sürüyor.

Kastamonu Şehri‘nin dokusuna kesinlikle hayran kalacaksınız. Daha önce ziyaret edenler için Safranbolu’yu anımsatabilir ancak daha büyüğü. Çevrede göze takılan ve şehrin estetiğini bozan bina yok ve yapılması da yasakmış. Sokak aralarında gezinirken, ufak butikler, esnaf lokantaları, konaklar, hanlar ve külliyeler gözünüze çarpacaktır.

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu Bizans Kalesi

Kastamonu Bizans Kalesi şehre girdiğinizde sol tarafta, tepenin üzerinde tüm ihtişamıyla sizi karşılayacak, sağ kısımda ise Kastamonu Saat Kulesi‘ni görebilirsiniz. Dilerseniz yürüyerek ya da taksi ile Kastamonu Kalesi’ne hemen ulaşabilirsiniz.

Saat Kulesi‘ne çıkarsanız şehrin panoromik görüntüsü ve kaleyi aynı fotoğraf karesinde buluşturabilirsiniz. Tabiki kaleden de saat kulesi harika görünüyor. Hazır Kastamonu’ya gelmişken ikisini de ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu Hanları Hamamları

Evliyalar Şehri olarak da bilinen Kastamonu Gezilecek Yerler arasında, sayısız türbeye, han, hamama ve konağa ev sahipliği yapıyor. Türbeler arasında en bilineni Hz. Pir Türbesi. Gezinizde çay, kahve molası vermek isterseniz otantik bir atmosfere sahip Kurşunlu Han‘ı tercih edebilirsiniz.

Kastamonu Şehri, Osmanlı Dönemi’nde önemli ve büyük bir ticaret kentiymiş. Bakır kapları severseniz, tarihi Bakırcılar Çaşısı‘nı ziyaret edebilirsiniz.

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu Ilıca Şelalesi

Kastamonu ziyaretinde çevresini ve doğasını görmek de gerekiyor. Kente 1,5 saat mesafede yer alan Kastamonu Ilıca Şelalesi görülmeye değer bir güzellikte. Bunun yanı sıra Pınarbaşı’ndaki Kanyon ve mağaraları ziyaret edebilirsiniz. Yarım saat mesafedeki Ilgaz Dağları’na gidip kayak yapabilirsiniz. Yaz mevsiminde şehre gelenler için Abana Plajı ve Çatalzeytin Plajı tadı çıkarılması gereken lokasyonlar arasında.

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Kastamonu’nun Neleri Meşhur

Kastamonu’nun Sarımsağı ve pastırması meşhur. Taş Köprü Sarımsağı olarak da bilinir. Atatürk Şapka Devrimi‘ni gerçekleştirmeden önce ilk olarak bu şehirde tanıtmış. Kastamonu Şehri’nde tam 812 adet yemek çeşidi tespit edilmiş. Bunlar arasından 500 tanesi Anadolu’da dahi bilinmiyormuş.

İlginç hediyelik eşyalar ve kendiniz için de dekoratif ürünler arıyorsanız; Merkezde bulunan El Sanatları Çarşısı‘na gidin. Burada Kastamonu Bez Bebekleri, hediyelik tahta objeler ve lambalar bulabilirsiniz.

Kastamonu Gezilecek Yerler ve Konaklama Fikirleri

Fotoğraf çektirmek için en güzel yerlerden biri Tarihi Kambur KöprüsüLiva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, Kastamonu yaşamını yansıtan güzel bir yer.

Kastamonu Konaklama Fikirleri

Kastamonu Otel Fiyatları aşırı pahalı olmamakla beraber genelde fiyatlar birbirine yakın.

Mazlumcuoğlu Konak Otel; Merkeze ve çarşıya yakın olan otelin odaları sade ve geleneksel döşenmiş. Bazı odalar orman, bazıları ise dağ manzarasına sahip. Bisiklet ya da araç kiralayabileceğiniz otelin bahçesi de bulunuyor. Bütün odalarda internet ve Tv mevcut. Kahvaltı dahil kişi başı konaklama 70 lira.

Osmanlı Saray OtelBu yapı ilk olarak 19. yüzyılda Belediye Sarayı amacıyla inşa edilmiş. Merkezde yer alan otelin tavanları ve camları yüksek. Odalarda ısıtma, internet ve Tv mevcut, dolaplar ahşap süslemeli ve çok şık. Çocuklu aileleri de düşünerek, çocuklar için oyun odaları yapmışlar. Kahvaltı dahil kişi başı 70 lira.

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kurşunlu HanÇay, kahve molası vermenizi tavsiye ettiğim Kurşunlu Han, aynı zamanda otel hizmeti de veriyor. Büyük taş bir avluya sahip otelin odalarına küçük bir kapıdan giriliyor. İnternet üzerinden rezervasyonlarda kahvaltı dahil kişi başı 80 lira civarında konaklayabilirsiniz.

Sinan Bey Konağı; Konağın yaşı 120 civarında, nostaljik, tarihi, odaları şık ve konforlu. Zengin ve leziz bir kahvaltı sunuyor. Mevsimine göre avlu-bahçesinde çay, kahvenizi yudumlar kitabınızı okursunuz. Dilerseniz Saat Kulesi ve Kale manzarasına sahip Alakart Restoranında yemek yiyebilirsiniz. Kahvaltı dahil kişi başı 80 lira.

Bir cevap yazın