Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama Kabak Koyu, Kıdrak Koyu‘nu geçince sırasında yer alıyor. Burası biraz daha tarz bir yer. Özgür ruhlu insanların rengarenk şalvar ve çeşit çeşit hippivari giysilerle dolaşabildiği (pek çoğunun özenti olduğu), pek kimsenin kimseye karışmadığı gibi ailecek bir kamp yapalım denildiğinde gelinmeye uygun bir yanının olmadığı değişik bir koy.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama makalemizden önce dilerseniz Kıdrak Koyu Tabiat Parkı makalemize de göz atabilirsiniz. Yine otostop ile tanıştığımız Bora ve Gülten Teyze ile Kabak Koyu‘na gelip bir günümüzü burada geçirdik.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Öncelikle belirtmeliyim ki gerçekten pahalı bir yer Kabak Koyu, zaten tepelerden dolana dolana koya inildiği için de içeride neye ihtiyacınız varsa ve ne kadar derlerse vermek zorunda kalıyorsunuz. Koya dolambaçlı yoldan yürüyerek ya da servis araçlarıyla inebileceğiniz gibi, Likya Yolu‘ndan da inebilirsiniz. Biz çıkışta Likya Yolu‘nu kullandık fakat tırmanışlı, engebeli uzun bir yol bayağı zamanımızı aldı.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Kabak  Koyu’nda Kamp Yapmak

Aslında amacımız çadır kurup geceyi koyda geçirmekti, Bora ve Gülten Teyze bizi bırakıp dönecekti. Fakat tüm tesisler ne fiyat tutturabilirsem kafasıyla o kadar yüksekten açıyorlar ki fiyatları bence saçmalık… Koya inene dek pek çok kamping var. Bir çoğunun ahşap bungalov evleri buluyor, çadır kurmak isterseniz bunun için bölümleri ya da ahşap platformları var.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Hepsine fiyat sora sora gittik. Fiyatlar arasında büyük dengesizlik var, bir yer kişi başı 30 lira derken diğer yer kişi başı 60 lira diyor ve bu fiyatlar kendi çadırımızda kalmamız için. Bungalovlar çok daha pahalı… Bazıları akşam yemeği var diyor, tabi fiyat biraz daha artıyor. Bizim gaz ocağımız var kendimiz bir şeyler yapacağız yemek istemiyoruz diyoruz “gaz ocağı yasak” diyorlar. Gaz ocağı milli parklarda ve her kampingde güvenle kullanımına izin verilen bir teçhizatken burada böyle söylemlerle karşılaşmak bizi gerçekten çok kızdırdı.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Kabak Koyu güzel fakat çok dalgalı olması benim için hoş değildi. Zaten hemen derinleşen deniz, dalgalar yüzünden hemen boyumu geçiyor ve panik olmamı sağlıyordu 🙂

Kabak Koyu‘nun bazı yerleri çevrili burada careta carettaların yumurtaları gömülü.Koy aşırı büyük değil ve tabiki yine belirteyim ki koyda çadır kurup kamp yapmak kesinlikle yasak.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama fikri açısından koyun sol tarafından çamlık kısma doğru yürüdüğünüzde ki aynı zamanda orası Likya Yolu üzeri de oluyor. Yürüyüşçülerin oralarda çadır kurmuş hatta ateş bile yakmış olduklarını görebilirsiniz. Orada çadır kurmanıza kimsenin bir şey diyeceğini zannetmem.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Çoğu kişi arkadaş grubuyla gelmiş; çok ilginç tipler vardı, müzik festivalinden çıkmış gibi renkli saçlı, abartılı tarzdaki yeni yetme tipler henüz hippi ruhunun ne olduğunu okuyup araştırmamışken, biz özgürüz hippiyiz havasıyla geziniyorlardı etrafta. Pek çoğu orada 1-2 ay ya da sezonluk kalabiliyordu, çoğusu İstabul’lu olan bu çocukların ailelerinin durumunun gayet iyi olduğu belli. Tabiki hiçbiri bizi ilgilendirmez ama ortam bana biraz yapay geldi söylemek istediğim bu. Fethiye Belcekız Plajı‘nda 7 gün boyunca çadır kurup kaldık ve o ortam çok daha gerçekçi, samimiydi…

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Kabak Koyu Bungalov Evler

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama konusunda Tarkan da Balayı için Kabak Koyu‘na paralel yukarıda kalan bir tesis tercih ettiğinden dolayı orası epey ünlü olmuş ve fiyatlar da hemen katlanıvermiş. Her yer tesis, kamping ve bungalov; bunlar inşa edilsin diye bayağı ağaç kesilmiş belli ki ve pek çoğu mal sahibi bu arsaları hazine arazisi olma özelliği sayesinde çok ucuza kapatmışlar.

Hatta dönüş yolunda gayet bomboş bir kampingin arazisine yanlışlıkla girmişiz diye, sahibi aksi ve yaşlı adam benim arazimdesiniz çıkın bilmem ne diye bağırmaya başladı çok kabaydı. Mekanın neden boş olduğu belli oluyordu.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Çoğu kampinge deniz o kadar uzak kalıyor ki tesis içine mini yüzme havuzları yapmışlar. Denize inmeniz için aşağıya patika yollardan yürümeniz gerekli, tabelalar var. Sonra tabiki dönüşte tekrar tırmanmalısınız. Bazı tesislerde öğrenciler gönüllü olarak çalışarak karşılığında kalacak yer ve yemek alabiliyorlarmış, bu şekilde burada kalanlar da var.

Gezebilir, yürüyüş yapıp, denize girebilirsiniz. Fakat ben burada bir gün bile konaklayamam kendimi bir yere kapatılmış tutsak gibi hissederim. Özgürlük vaadeden ama aynı zamanda onlar ne diyorsa öyle davranıp, gideceğin yerlerin de kısıtlı olduğu bir mekan diyelim. Ben biraz daha Olympos insanıyım, geniş kumsallar, önünde uzanan kocaman deniz, her yere istediğin gibi yürüyüp gidebilmek falan…

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Kabak Koyu Gemile Mezarlığı

Kabak Koyu‘nun hemen arka tarafında kalan bir bölümde yürüyüş yaparken mezarlıklar dikkatimizi çekti. Muğla Belediyesi burayı düzenlemiş tel örgü ile çevirmiş, fakat tel örgülerin bir kısmı yıkılmış. Çok da eski olmayan tipte Osmanlı Dönemi’ne ait gibi duran birkaç tane mezarlığın, kime ait olduğu ya da hikayeleri yazılmamıştı. Kabak Koyu‘nun arka tarafı zaten ağaçlardan dolayı koyu gölgelik, bir de gece plaja inerken bu bölüm birden karşınıza çıksa nasıl olur bilemiyorum 🙂 Gerçi mezarlığın çevresinde ağaçlar altına kamping dışı olarak çadır kuranlar da vardı.

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama yazımıza eklediğimiz diğer Kabak Koyu fotoğrafları 🙂

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama
Kabak Koyu İniş Yolundaki Pansiyonlar

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama

 

Fethiye Kabak Koyu Kamp ve Konaklama
Bize Aracını Açıp Etrafı Gezdiren Tatlişko İnsanlar 🙂

Bir cevap yazın