Kelebekler Vadisi Konaklama ve Ulaşım

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Konaklama ve Ulaşım ile ilgili sizinle kendi izlenimlerimizi paylaşmak istiyorum. Biz 2016 Eylül ayında Kelebekler Vadisi‘ne gitmiştik. Yıllar yılı popülaritesi bayağı artmış olsa da hala doğa ile iç içe olmaya çalışan bu güzel yere gitmek isteyenlere Kelebekler Vadisi Tatil fikirlerini sunuyoruz;

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Konaklama ve Ulaşım

Kelebekler Vadisi Ulaşım Nasıl?

Kelebekler Vadisi müdavimleri için bunu söylemeye gerek yok ancak yeni gelecek ziyaretçiler için buraya ulaşım konusu oldukça önem taşıyor. Normal ve olması gereken ulaşım şekli Ölüdeniz’den kalkan teknelerle yarım saatlik kısa bir yolculuk sonucu ulaşabiliyor olunması.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Fakat bazı macera arayışçıları yukarıdaki Kelebekler Vadisi Faralya Köyü‘nün oradan patika yolu kullanarak Kelebekler Vadisi‘ne geliyorlar. Bu yol çok zorlu ve tırmanış konusunda profesyonel olanların kullanması gereken bir yol. Geçen yıl biri düşüp, can kaybı yaşanmamışken, henüz bu yıl biri bu yoldan inerken düşüp yaşamını yitirdi.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Çünkü her ne kadar bazı kenarlarda tutunmak için halatlar olasa da ağır sırt çantaları ve parmak arası terliklerle inilebilecek bir yol değil burası!! Bunu ciddiye almamaya devam edenler olduğu sürece de kayıplar devam edecektir. Belediye bu konuda çalışma başlatacaktı en son ve bu yolu kapatacaklardı tam ne oldu bilemiyorum.

Demem o ki siz ister tekne turuyla, isterseniz de sadece Kelebekler Vadisi tekneleriyle buraya gelin fakat deniz yoluyla gelin…

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Konaklama bir kişinin tekelinde bulunuyor. İster ahşap platformlarda çadırlarda kalın, ister plajda kumsalda her türlü buradaki işletmeye ödeme yapmak zorundasınız. Dilerseniz başka seçenek olarak Kelebekler Vadisi Bungalov seçeneklerini de deneyebilirsiniz tabi onların fiyatları daha yüksek. Dönemsel olarak fiyatlar değişiklik gösterse de biz Eylül ayında gittiğimizde kişi başı 60 lira kendi çadırımızda konaklama ve bu fiyata da sabah kahvaltısı ile akşam yemeği dahildi. Kelebekler Vadisi Kamp burada bu şekilde yapılıyor.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Fakat isterseniz vadinin yukarısı ile Faralya Köyü arasında ücretsiz çadır kurabileceğiniz ve yüksekten tüm vadiyi görebileceğiniz tepelerde de kalabilirsiniz. Biz pek istemedik burada vadinin kalbinde olalım istedik. Bu yüzden de Kelebekler Vadisi Otel Fiyatları önce öğrenilip ona göre isteyenlerin gelmesi gereken şekilde.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi İşletme Fiyatları Yüksek

Kelebekler Vadisi Konaklama esnasında tabi burası vadi olduğu için içecek, yiyecek ihtiyaçlarınız konusunda bu işletmeye mecbur kalıyorsunuz. Bu yarım litre suya 2 lira istemeleri anlamına gelse bile…

Vadinin ilerisindeki şelaleye geçiş için günübirlik tekne turu ile gelenlerden 6 lira alınırken, konaklayanlar için ücretsiz. Fakat yine de günübirlik gelip Kelebekler Vadisi Şelale‘ye giriyorsanız ve 6 lira veriyorsanız mutlaka makbuz ya da fiş isteyin ve bu kişilerin vergi kaçırmasına izin vermeyin…

Kelebekler Vadisi Konaklama

Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri güzel, meze tarzındaki salatalar lezzetli, nispeten daha çok vejeteryan menüleri sunuluyor, hemen hemen hiç etli bir yemeğe rastlamayabilirsiniz. Kahvaltı da tatmin edici yeterlilikte. Öğle yemeklerini hiç denemedik fakat kişi başı 15 lira idi.

İşletmenin tuvaletleri biraz ilkel kalmış, kapılar kapanmıyor falan bir de geceleri karanlıkta bulması biraz zor olabiliyor. Burada aşırı hijyen arayışında bulunmayın, kafenin armut minderleri de mesela bayağı toz içindeydi, fakat kimse umursamıyor…

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Şelale

Kelebekler Vadisi Şelale için gidiş dönüş toplam bir saatinizi alacak bir yolculuk harcıyorsunuz. Eğer gerçekten kelebek görmek istiyorsanız buraya Nisan ya da Eylül aylarında gelmelisiniz. Bazı yerlerde okuyorum Kelebekler Vadisi artık kelebekleri olmayan bir yer diye. Fakat durum öyle değil; zaten çok fazla ömrü olmayan bu hassas canlıların da tabiki belirli bir üreme dönemleri var ve ancak o dönemlerde görülebiliyorlar. Fakat insanların bazılarının gördükleri kelebeği yakalamaya çalışma eğilimlerini görmem “keşke bunları buralara almasalar” diye düşünmemi sağladı.

Vadinin sonundaki şelale ve şelalenin arkasındaki şelale de görülmeye değer güzellikte.

İlk şelaleye cırcır böceklerinin size eşlik ettiği bir patikadan tempolu şekilde yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Tabiki asıl amaç şelalenin asıl kaynadığı yeri görmek ve rengarenk doğanın içinde ansızın devinen envai çeşit kelebeğin cümbüşüne tanık olmak. Kelebekler fazla sesten hoşlanmadıkları için bu civarda cırcır böceklerinin sesinden uzakta huzurla yaşama peşindeler. Vadinin aşağılarına pek uğramayışlarınında sebebi bu aslında.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Kelebekleri

Biz kelebeklerin üreme dönemine denk geldiğimiz için bolca kelebek gördük. Hatta kafe bölümünde bile Kelebekler Vadisi Kelebekleri uçuşup duruyordu bana poz bile verdiler 🙂 Yüzden fazla çeşitli kelebek türleri bu bölgelerde hayatını devam ettiriyor. Dileriz ki doğa insanlar tarafından daha fazla tahrip edilmez de bu güzel canlılarında türleri yok olmaz.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Ölüdeniz mevkiinden Faralya Köyü‘ne devam eden yolda Kelebekler Vadisi sonrası Kabak Koyu bulunuyor oraya da göz atabilirsiniz: Kabak Koyu Gezi İzlenimlerimiz 🙂

İşte Kelebekler Vadisi ve Yukarı Kısımlardan Vadiyi Gören Diğer Fotoğraflarımız 🙂

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Konaklama

Bir cevap yazın