Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı Ölüdeniz’e bağlı bu güzel koylarda kamp yapmak hatta uzun süre kalıp turkuaz sularından hiç çıkmamak kesinlikle her gelenin hayalleri arasında yer alıyor. Zamanını en güzel şekilde geçirebilmek ve pek çok yer görebilmek adına her koyda birkaç gün konaklamak daha keyifli olacaktır.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

 

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Kıdrak Koyu

Kayaköy Gezimiz‘den sonra Ölüdenizde yine otostop sayesinde muhteşem bir aileyle tanıştık. Eskişehirli emekli öğretmen Gülten Teyze eşi vefat ettikten sonra Fethiye’den bir ev almış ve yazları burada yaşıyormuş. Yine Eskişehir’de memur olan oğlu Bora ile harika bir ikililer. Tanıştık ve ertesi günü Kıdrak Koyu ile Kabak Koyu‘nu gezmeye gitmek için sözleştik.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Sabahına buluştuk ve ilk durak Kıdrak Koyu idi. Gülten Teyze bu koyun 60’lı 70’li yıllar arasında bir süre Kıdrak Koyu çıplaklar plajı olarak kullanıldığını ve Kıdrak Koyu‘nu gören tepeye ise civar köylülerin gelerek denize girenleri gözetlediğini söyledi. Bu bana çok ilginç geldi ama neden olmasın 🙂

Gülten Teyze hayat dolu harika bir insan ona keza çok da güzel çocuklar yetiştirmiş. Oğlu Bora’nın peşinde maceradan maceraya koşarak Ölüdeniz’de paraşütle de atlamış, Kelebekler Vadisi’ne halatla inmiş ve tekrar tırmanmış, bizimle de Kabak Koyu dönüşü 10 km kadar Likya Yolu yürüdü 🙂 En yakın zamanda ikisiylede tekrar görüşmeyi iple çekiyoruz. Kabak Koyu maceramız diğer makalede sizleri bekliyor.

Kıdrak Koyu çıplaklar plajı

Denizi hafif dalgalı, iri taşlık plajın gerisinde kum kısımda var. Çok büyük olmayan Kıdrak Koyu Tabiat Parkı olarak geçiyor, burada gece konaklamak ve kamp yapmak yasak görevliler tarafından kapatılıyor.

Ölüdeniz – Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Fethiye ilçe sınırları içerisinde yer alan ve 1978 yılında günübirlik kullanım amaçlı Mesire Yeri olarak tesis edilmiştir. 1983 yılından itibaren Kıdrak Mesire Yeri ile birlikte 950 Ha. alan üzerinde zengin florası, orman, deniz ve sarp kayalıkların oluşturduğu doğal peyzaj değeri ve alan içerisinde yer alan arkeolojik kalıntıların kaynak zenginliği oluşturduğu doğal güzellikleri ile tesis edilen Ölüdeniz-Kıdrak Tabiat Parkı tüm dünyaca tanınan bir alandır.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı; Fethiye’ye uzaklığı 14 km olup, çamlar arasından uzanan bir yol ve daha sonra denizin mavisi ile buluşularak gidilebilir. Ölüdeniz’de Belçekız Koyu ve bu koyun kumsalında gezinti yapıp, güneşlenip, sularında yüzerek Ölüdeniz’in güzelliği görülebilir. Ölüdeniz’de kıpırtı, dalga yoktur, zemini yosunsuz beyaz kumlarla kaplıdır. Kumlardan kırılan ışık turkuaz renginin en güzel tonlarını yansıtır. Ölüdeniz kıyılarına dek uzanan yeşil çam ormanları ve mavi ile morun tonlarını görebileceğiniz ılık bir deniz, upuzun kumsalı ile tüm güzelliklerini gözler önüne serer…

Ölüdeniz Beldesi

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz Beldesi, %82 oy alarak dünyada 2006 yılında Dünyanın En Güzel Kumsalı seçilmeye hak kazanmıştır. Turizm açısından olanakları geniş olan Ölüdeniz, Likyalılar döneminde güneş ve ışık diyarı, ortaçağda ise uzak diyar olarak adlandırılmıştır. Teke Yarımadası‘nda bulunan Deniz Kulağı oluşumlarından birisidir.

Bir nevi gölü andıran Ölüdeniz, fırtınalı günler Belceğiz kıyıları dalgalar ile çırpınırken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar oluşur. Ne kadar durgun görünse de Ölüdeniz, gözle görülmeden üç sebepten dolayı her gün kendisini yeniler. Birincisi Ölüdeniz’de mevcut olan kaynak suyu çıkışları ile dipten açık denize doğru bir akıntı oluşturmaktadır. İkincisi tatlı suyun oluşturduğu tuz farkından dolayı da denizden içeri ve dışarı devamlı olarak sirkülasyon hali vardır. Üçüncü neden ise gel git etkisi ile üç günde bir defa deniz ortalama olarak yarım metre kadar yükselir ve alçalır.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Tabiat Parkına çok yakın mesafede bulunan Kelebekler Vadisi ve Faralya eşsiz koyları ve köy kültürü ile ziyaretçilere vazgeçilmez imkanlar sağlamaktadır. Dünyada ender rastlanan Kaplan Kelebekleri‘nin yaşam alanı haline gelen vadide çadır ve bungalovlarda konaklayarak, yetiştirilen ekolojik ürünlerle keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Likya Yolu

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan tarihte Likya olarak adlandırılan Teke Yarımadası’ndaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası Tabiat Parkı‘ndan başlamaktadır. 1992 yılında çalışmalara başlanılan Likya Yolu, 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

Likya Yolu çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu‘nda yapılmıştır.

Ölüdeniz Kumburnu, Belcekız Plajı ve Kıdrak Plajı bölgesinde 1. 2. 3. derece doğal sit bölgeleri mevcut olup, sahanın büyük kısmı ÖÇK. Bölgesidir. Alan içerisinde arkeolojik sit alanları da bulunmaktadır.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı yakının da bulunan 1900 m. rakımlı Babadağ, yamaç paraşütü tutkunları için dünyadaki sayılı yerlerden birisidir.

Ölüdeniz – Kıdrak Natural Park

Located within the boundaries of Fethiye, it has been serving as a daily recreation area since 1978. It was adjoined with the Kıdrak Picnic area in 1983 and has become the renowned Ölüdeniz-Kıdrak Natural Park on a land of 950 hectares, with a magnificent landscape with flora, forests, sea, step rock formations and archeaological ruins.

The Kumburnu and Kıdrak daily recreation areas are located within the Ölüdeniz-Kıdrak Natural Park.

Ölüdeniz, Kumburnu, Belcekız Beach and Kıdrak Beach are all registered as natural sites of first, second and third degress with a major portion unde the auspices of Special Environmental Preservation Organization.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Ölüdeniz-Kıdrak Natural Park

Ölüdeniz-Kıdrak Natural Park, at a distance of 14 km from Fethiye, is reached by a road among pine trees, ending at turquoise-blue sea. From the Belcekız Cove, you reach the magnificence of Ölüdeniz by walking along the coast. The water at Ölüdenizis totally calm with white sands at the bottom The light reflected on the sands enhance the richness of the turquoise colour. The tepid water with reflections of the greenery of pine forests and the ripple of the bluish purple tones in the sea adds to the fascination of the long stretch of the sands.

In 2006, the Ölüdeniz Beach of Fethiye, Muğla, has been selected as the best coastline in the world by 82% of the votes. A prominent tourist centre, Ölüdeniz used to be called the land of sun and light in the Lycian period and as the far-off during the Middle Ages. It is one of the outstanding lagoons on the Teke Peninsula. While the sea is always calm in the lagoon even on stormy days, the Belcekız shores are beaten by waves. Although it always looks calm, Ölüdeniz refreshes itself continuously by the underground freswater springs and a current flowing out to the open sea. During the tides which occur three times a day, the level of the sea changes by about half a meter.

Kıdrak Koyu Tabiat Parkı

Valley of Butterflies

The unique bays and the pastoral hospitality at the Valley of Butterflies and Faralya, very close to the Natural Park, offer exquisite pleasures to the visitors. At the valley of Butterflies, playing host to the rare species of Tiger Butterflies, you can set up tents or stay at the bungalows, enjoying an ecological life with organic products grown there…

The Babadağ with an altitude of 1900 metres is recognized as one of the few most suitable locations for paragliding enthusiasts.

The Lycian Way

The trekking path on the Teke Peninsula, known as the Lycian Road, extending from Fethiye to Antalya, takes a start from the Natural Park. Some of the tracks along the path bear road signs and are indicated on the maps prepared for this purpose. The work in this connection was started in 1992 and the Lycian Road was officially inaugurated by Kate Clow in 1999. Various resources recognize the route as one of the best ten long distance trekking paths in the world.

The Gelidonia Lighthouse on the Lycian Road was selected as the best panaroma in Turkey in 2007. Furthermore, the underwater rescue excavation, during which a sunken ship was recovered in one piece for the first time in the world, was carried on at the American Bay which can be viewed in this region.

Bir cevap yazın