Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu ile yaz mevsiminde yerli, yabancı tüm turistlerin uğrak noktası haline gelmiş. Ziyaret edenler buranın buz gibi suyunda yüzmek için özellikle geliyorlar.

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Kuşadası Zeus Mağarası ismini duyduğunuz zaman burayı içine girip gezebileceğiniz bir yer altı mağarası olarak düşleyebilirsiniz, ancak gördüğünüzde durumun hiç de öyle olmadığını anlayacaksınız. Burası içine girilip, gezilemeyen, yürüyüş platformları olmayan, girişi meşakatli, nemli kayalardan oluşan ve genelde yaz dönemi ne zaman giderseniz gidin hep kalabalık olan mini bir mağara. Girişin ücretsiz olduğu mağarada, giriş kısmı aynı zamanda mağaranın içini de gözler önüne seriyor ve hepsi bu.

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Plajdan sonra burayı ziyaret edip, buz gibi suyunda yüzmek isteyebilirsiniz. Suyun ısısı ortalama olarak yıl boyunca 5 derece sıcaklığında devam ediyor. Gezecek şekilde dizayn edilmemiş mağara yaklaşık olarak 60 metre uzunluğunda. Ben şahsen dibini pek göremediğim ve rengini beğenmediğim sulara girme konusunda ön yargılıyımdır bu yüzden denemeyi hiç düşünmedim bile. Kış aylarında ılık, yaz aylarında ise serin olan mağaranın suyunda canlı yaşamıyormuş.

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Kayalar arasından çıkılan pek de geniş olmayan bir girişe sahip Kuşadası Zeus Mağarası. İnsanların giriş kısmında biriktiği, suya girmeye cesaret edenlerinse yine kayalık girişi kullanarak suya indiği bir yer. Derinliği konusunda 10-15 metre olduğu söyleniyor, ancak içeriye pek güneş girmediği ve suyun renginin koyu olmasından dolayı dibinin görünmemesi derinlik konusunda bir fikir veremiyor.

Tabiki yolunuz Kuşadası‘na düştüyse Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içinde kalan bu Zeus Mağarası‘nı mutlaka ziyaret edin, milli parka çok yakın.

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Güzelçamlı Zeus Mağarası hakkında bilgiler şöyle;

Yeraltı sularının yeryüzüne çıkmasıyla kaynaklar oluşur. Dört çeşit kaynak vardır. Kalkerli yapıların bulunduğu yerlerde yeraltı sularının kalkeri aşındırarak yeryüzüne ulaşmasıyla oluşan kaynağa karstik kaynaklar denir. Karstik arazide yeraltı sularının yatağını oluşturan mağaraların yıkılmasıyla ise obruk dediğimiz çöküntüler oluşur.

İşte Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası sınırları içinde kalan Zeus Mağarası da bu obruklardan biridir.

Zeus Mağarası Efsanesi

Mağaranın yakın çevresiyle bağlantılı olarak hakkında çeşitli söylenceler bulunuyor. Baş Tanrı Zeus‘un, güzellik ve Aşk tanrıçası Afrodit‘in  sularında yıkandığı rivayetlerinden dolayı olsa gerek bu mağaranın adı Zeus Mağarası olarak anılır. Mağaraya girildiğinde, ismini hakettiğini kabullenir, O haşmetli Tanrı “Zeus” un yüzünü görür gibi olursunuz. 10-15 metre derinliğindeki su adeta burayı bir havuz haline dönüştürmüştür. Mavi-Yeşil renkli su; dağdan gelen tatlı suyun ve denizden gelen tuzlu suyun karışımı ile yavan bir maden suyu haline dönüşmüştür. Göktanrısı Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığında elindeki üçlü yabasını kaldırarak dalgaları kabartıp, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçıp sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınır. Dinlenir ve yıkanırdı. Güzelçamlı sakinleri ve yabancı turistler, denizin çok dalgalı olduğu günlerde ve havanın denize elvermediği günlerde tıpkı “Zeus” gibi burada yüzerler, o mitolojik havayı teneffüs ederler.

Kuşadası Zeus Mağarası ve Buz Gibi Suyu

Cave of Zeus

Springs are formed by ground water which goes onto the surface of earth on its own. There are four types of springs.

It is called Karstic Spring that ground water in the presence of calcareous structure reaches the earth by eroding limestone.

After the collapse of the caves forming the bed of ground water, subsidences which we call potholes come into existence in karst terrains.

Within the borders of Büyük Menderes Delta on Dilek Peninsula, Cave of Zeus is one of the potholes.

All the same time, there are many stories told by people about close surroundings of the cave. The cave is called Zeus maybe because there are rumours that Zeus the Jupiter and Afrodit the goddess of love took a bath in it. When you step into the cave, you accept that it deserves its name and you feel like as if you saw the mighty god Zeus’s Face. the 10-15 meter deep water has turned here almost into a pool. With mixture of salt water from sea and fresh water from mountains, the blue-green water has become tasteless mineral water.

God of heavens, Zeus, used the take shelter into the cave, rest and wash himself while waiting for his brother Poseidon to calm down who was capable of running sea upside down by rising his three-prong in his hand. Güzelçamlı residents and foreign tourists swim here just like Zeus and breathe that air on the days when the sea is very choppy and the weather is unfavorable.

Bir cevap yazın