Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi yazımızda Haziran ayında ziyaret ettiğimiz Salda Gölü hakkındaki izlenimlerimizi paylaşacağım. Gitmek ve kamp yapmak isteyenler öncesinde yazımıza göz atabilir 🙂

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi ile ilgili belirtmeliyim ki doğada kamp yapmak için yanıp tutuşan gezgin ruhlu kişiler için Salda Gölü daha uygun bir lokasyon. Çünkü gölün etrafında krater gölü olması sebebiyle pek bir canlı yaşamı bulunmuyor.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Bu yüzden gölün çevresi mars yüzeyine benzetiliyor. Salda Gölü Otel fikirleri ya da fiyatları arıyorsanız biraz zor bulursunuz. Çünkü konaklamak için Belediyenin kamp alanını tercih edebilir ya da çevrede istediğiniz bir yerde, kendi çadırınızı kurup kalabilirsiniz.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Kaç Km

Burdur Salda Gölü 57 km2 lik bir alan kaplıyor. Türkiye’nin En Derin Gölü Salda Gölü 185 metrelik bir derinliğe sahip. Gün içerisinde havanın durumuna da bağlı olarak mavinin ve yeşilin türlü tonlarına bürünebiliyor.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Eğer Antalya civarından gitmek istiyorsanız; Antalya’dan Salda Gölü’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler için iki yol bulunmaktadır. Birincisi Antalya-Çavdır-Karamanlı yolu, ikincisi Antalya-Acıpayam-Güney yolu. Birinci yol ikinciye nazaran daha kısa sürer.

Şehirler arası otobüs firmalarıyla gitmek isteyenler; Antalya Otogarı’ndan direk Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirler.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Kıyısında kamp kurmanın mutlaka tecrübe edilmesi gereken yer olan Salda Gölü Burdu iline 60 km uzaklıkta. Biz gece karanlığında gölü bulmaya çalışırken araçla birkaç kez kaybolduk. Burdur’un Yeşilova ilçe merkezine 4 km uzaklıkta olmasına rağmen, gecenin karanlığı, dar yollar ve yönlendirme tabelalarının azizliği sonucu Salda Gölü‘ne 1-2 saat geç ulaştık.

Haziran ayında bile geceleri soğuk olan Salda Gölü‘nün bayağı uzak kaldığını tahmin ederek düz bir alana çadırlarımızı kurup, hemen ateş yaktık. Bulunduğumuz yerden göl görünmüyordu fakat hangi yönde kaldığını biliyorduk. Sabah ziyaret edecektik.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Belediye Kamp Yeri

Salda Gölü Konaklama konusunda bir günden fazla kalacaksanız ve elektrik, market gibi ihtiyaçlarınıza gidermek istiyorsanız Salda Gölü Belediye Kamp Yeri içinde konaklayabilirsiniz. Burada ağaçlarda bulunan prizler sayesinde her an elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Lavabolar temiz, duş kısımlarında ise malesef sıcak su bulunmuyor. Marketinde ihtiyacınız olan her şey var, restoran ise opsiyonel kimisi yemekleri beğenmiyor, yanında yemek yapma aparatları olmayanlar ise haliyle orada yemek yiyor. Buradaki markette alkol satışı da var merak edenler için yazayım. Salda Gölü Belediye Kamp Yeri içindeki göl kısmında yüzmek çok da orjinal değil, çünkü o fotoğraflarda harika çıkan Maldivler benzeri kıyılar bu kısımda değil, beyaz adalar diye geçen diğer kısımda bulunuyor. Beyaz adalar kısmındaki sonsuzmuş gibi görünen bembeyaz kumsallarda bir tek ağaç bile olmadığı için kendinize bir şemsiye ayarlarsanız çok fazla yanmamış olursunuz. Ayrıca Salda Gölü’nde bulunan minik su yılanları da özellikle yılandan korkanların dikkat etmesi gereken bir diğer unsur.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Kamp İzlenimleri

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi makalemde Salda Gölü Kamp İzlenimleri paylaşmadan geçmek olmaz. Etrafta yakın bir yerde yerleşimin olmadığını bilerek, yıldızlarla dolu bir Haziran gecesinde ateşin başında dostlarla yapılan bir kamp keyfi Salda’da unutulmaz kılındı. Anladım ki Salda Gölü; ıssızlığıyla kimi zaman dünya üzerinde tek başına kaldığınızı düşündüren bir yer. Manzarası, havası, sakinliği ile vahşi bir hali var. Zihin karmaşasına, sebepli-sebepsiz iç sıkıntısına iyi gelen bir yer.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Kampımızın ertesi günü yine araçla göl kenarına gittik ve gece kampımızı ne kadar uzağa kurduğumuzu anladık. Biz tam olarak gölde yüzmedik dizlerimize kadar girdik, diğer göllerden çok farklı bir görünümü var, kumları çamurumsu değil deniz kumu gibi. Göl suyunda bulunan magnezyum, soda ve kil bazı cilt hastalıklarının tedavisine de iyi geliyormuş. Şansımıza hava açıktı ve fotoğraflarla övüle övüle bitirilemeyen o Maldivler manzarasına bizler de tanık olabildik. Düden Çayı‘nın beslediği bu güzel göl ve çevresi umarız hep böyle el değmemiş ve nezih kalır.

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi

Salda Gölü Agartha Festivali

Salda Gölü Kamp ve Gezi Rehberi yazımda müzik festivali sevenler için ağustos ayının sonunda gerçekleştirecek Agartha Festivali‘nden de bahsetmeden geçemeyeceğim.

25-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Salda Gölü Agartha Festivali elektronik müzik festivali. Etrafının sessiz sakin olması, gölün yeryüzü şekli, gecelerinin yaz gecelerine göre daha serin olması ve gölün krater gölü olması sebebiyle sinek sorunu olmaması festival için burayı tercih etmelerinde rol oynamış.

Doğayı koruyarak müziğin iyileştirici etkisi ile güzel zaman geçirilebileceğini göstermek isteyen Agartha Festivali bu atmosferi yaşamak isteyenler bekliyor.

Bir cevap yazın