Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri Bıçaklar hayatımızın bir çok alanında bizlere yardımcı olan aletlerdir. Gerek güvende tutmak, gerekse yapılacak işleri kolaylaştırmak adına irili ufaklı olmak üzere binlerce modelde üretilmektedirler. Peki bu modeller arasında neye göre seçim yapmamız gerekiyor?

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Hepsini açıklayamasakda doğada işinize yarayacak, size yardımcı olacak ve yarı yolda bırakmayacak olan Bıçak Türleri nelermiş bir göz atalım. Diyelim ki bir geceliğine kamp yapacaksınız veya plajda bir kaç gün kalacaksınız baltanın veya çok büyük bıçakların yükünü taşımak gerekli midir bir inceleyelim. Tabiki de şekline karar verdikten sonra kullanılan çeliğine ve sap malzemelerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Kukri veya Pala

Kukri veya Pala büyük bıçaklardır. Kullanmak ciddi anlamda tecrübe gerektirir. Genellikle balta girmemiş sık ormanlarda ince dalları ve yaprakları kesip yol açmak amaçlı kullanan bir türdür. Eğer tecrübesi yüksek biri iseniz balta yerine işlerinizi de görmenizi sağlayacaklardır.

Pala Nasıl Kullanılır?

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Kukri Nasıl Kullanılır?

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Kukriler kavisli gövdeleri ile dayanıklılık konusunda güzel yorumlar almış bir bıçaktır. Ancak ülkemizde satılan ucuz yollu olanları bu yorumların içine katmıyoruz. Kukriler hakkında tarihi bir bilgi olarak da; Gurkhaların kullandıkları ve efsane haline getirdikleri bıçaklar olduğunu söyleyebiliriz. Gurkhalar bu bıçakları çektikleri zaman bıçağa kan değmeden kılıfına geri koymadıkları ile ilgili bir efsaneleri de mevcuttur.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Karambit Bıçakları

Karambit Bıçakları ülkemizde son dönemde çok popüler olmuş saldırı amaçlı kullanılan bıçaklardır. Counter Strike adlı oyun ve şekli nedeni ile aşırı ilgi gören bu bıçaklar, yakın saldırılarda
çok işlevseldirler. Filipinler’de doğan bir bıçak çeşidi ilk kullanım dönemlerinde tarımsal olarak da kullanılmaktaydı, fakat günümüzde daha çok taktiksel kullanıma uygun olarak şekillendirilmiştir. Elinizi yumruk şeklinde kullanmanıza olanak tanır. Fakat doğada koruma amaçlı olarak çok işinize yaramaz 3-5 cm arasında kesikler oluşturacağı için, vahşi hayvanlardan korunmanız konusunda çok fazla yardım sağlamayacaktır.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Çok Fonksiyonlu Çakılar

Çok Fonksiyonlu Çakılar doğada en çok işinize yarayabilecek çakılardan birisidir. Kendi içerisinde bir çok fonksiyon bulunmaktadır. Testere, tirbuşon, konserve açacağı, makas, tornavida, cımbız vs.
Kaliteli olarak bir adet edinmekte fayda vardır. Doğada her koşulda yardımınıza yetişebilecek bir alettir. Modellerine göre seçenekler değişmektedir. Doğada en çok ihtiyacınız olan şeylere karar verip önceliklerinize yönelik olarak (deniz kestanesi batması durumu için cımbız bulunan türleri gibi) olanları seçebilirsiniz.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Dünya genelinde İsveç Çakısı olarak tanınmaktadır. Küçük bir takım sandığı olarak çantanızda veya cebinizde çok az yer kaplar ve gerekli kullanımlarda hakkını verir. Doğada yanınızda olmasında fayda var. Cüzdanınızda taşımak amacı ile üretilmiş kredi kartı ebatlarında olanlarda mevcuttur. Genelinde cımbız, makas, iğne, bıçak, kalem, törpü, ışık, kürdandan gibi aparatlar bulunmaktadır.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Katlanabilen Çakılar

Katlanabilen Çakılar el ile katlanabilen ufak boyutlu çakılardır. Genelde düz ve küçüklerdir. Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri arasında yanınızda ufak bir tane bulundurmanızda fayda olacaktır. İp kesimi ve yiyecek kesimlerinde kullanabilirsiniz. Bu çakılar, hem yer kaplamayacak, hem de elinizin altında yardımcınız olacaktır. Önemli olan bu modelleri tercih ederken kilit mekanizmasının güvenli ve çeliğinin sağlam olmasıdır.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri
Bunların Tam otomatik (sustalı) veya yarı otomatik (el ile kapanan) modelleri de mevcuttur. Sustalı Bıçak Modelleri üzerinde bulunan bir tuş yardımı ile açılıp kapanabilir. Yarı Otomatik Bıçak Modelleri tuş ile açılıp, genelde kilit mekanizmasına basılıp el yardımıyla kapanırlar. Bu modeller doğada pek güvenilir değildir. Kilit mekanizmaları sizi yarı yolda bırakabilir. Bu sebeple el ile katlanıp açılan modellerini seçmenizde fayda olacaktır.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Full Tang Bıçaklar (Yekpare)

Full Tang Bıçaklar (Yekpare) tek çelikten bıçak ve sap birleşik olarak üretilen bıçak türleridir. Sapına ağaç, kauçuk gibi malzemelerden tutma aşamasında konfor sağlamak için kaplamalar mevcuttur.
tek parçadan oluşmasının avantajı ile ağır işlerin altından kolaylıkla kalkabilmektedir. Doğa sporlarında ana yardımcı bıçağınız bu modeller olmalıdır. Sap kısmında genelde bir şeyleri kırmak için bir platform bulunur. Büyük ve küçük olmak üzere çok çeşitlidir.

Doğada Kullanılabilecek Bıçak Türleri

Kullanım koşullarına uygun olarak seçip, ömür boyu kullanabilirsiniz tabiki de bakımlarını düzgün yapmanız dahilinde. Bu bıçak ile doğada küçük odunlar kesebilir, yemeğinizi yaparken kullanabilir, sapı ile çadırınızın kazıklarını dahi çakabilirsiniz.

Bir cevap yazın