Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme Trekking esnasında ihtiyacınız olan tüm malzemeleri sırtınızda taşıyacağınız için, sadece çok önemli ihtiyaçları almak, kondisyon ve rotanız açısından işe yarayacaktır.

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

1. İç Giyim Eşyaları

Trekkimg yapacağınız bölge, mevsim ve hava şartlarına göre vücudun ısınan üst kısmını saran katmanlar kolay çıkabiliyor olmalı. İç katman ise kolay kuruyabilen sentetik malzemeden tercih edilmeli. Kış mevsiminde ise teri, nemi hapsedip uzun süre nemli tutan pamuklu iç giyim tercih etmek yerine, termal içlikler tercih etmelisiniz.

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

2. Orta Katman Giyim

Bu katmandaki giysilerin ince fakat sıcak tutan bir yapıya sahip olması gerekiyor bu nedenle çok kalın olmayan polar giysileri trekking için tercih edebilirsiniz.

3. Rüzgarlık ve Yağmurluk

Doğada hava koşulları her an değişebilir, güneşli bir gün yerini aniden sert rüzgarlara hatta yağmura bırakabilir. Rüzgarlıklar verdiğiniz ufak molalarda üşümemeniz için işinize çok yarar.

4. Pantolon

Yine Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme başlığı altında en önemli giyim malzemelerinden biri de bu. Herhangi bir pantolon tercih etmek yerine, mevsimine göre kışsa kar pantolonu, yazsa kolay kuruyan kumaşlardan yapılan, su geçirmeyen pantolonlar tercih edilebilir.

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

5. Yürüyüş Botu

Yaz mevsimi için yürüyüş ayakkabılarınız, çok güzel bir havalandırma sağlayan, sağlam ve hafif aynı zamanda bilek burkulmalarını önlemek açısından yüksek konçlu olarak tercih edilebilir. Kış mevsimi için ise Gora-Tex malzemeden su geçirmeyen, sağlam tabanlı botlar seçilmelidir. Daha uygun fiyatlarla dayanıklı farklı malzemeden yapılmış Kar Botu İnceleme videomuza da göz atabilirsiniz.

6. Matara

Pet şişe ile su taşımanın, bir mataraya sahip olduğunuzda ne kadar aptalca olduğunu göreceksiniz. Çünkü kış mevsiminde çok çabuk soğuyacak buz gibi su sizi hasta edebileceği gibi yaz mevsiminde de çok çabuk ısınacak ve içilmez bir hal alacaktır. Değişen hava sıcaklıklarına uyumlu lexan plastikten üretilen geniş ağızlı mataralardan edinebilirsiniz. Uzun süre kullanım için de dayanıklıdır.

7. Düdük

Bazı sırt çantalarında kendiliğinden bulunan düdük hayat kurtarıcı malzemelerden biridir. Trekking yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bir düdük edinin. Olası bir kaza da sizin sesiniz bağırmaktan kısılabilir, fakat düdük ile sesinizi daha kolay duyurabilirsiniz.

8. Çakı

Tercihen bir İsveç Çakısı konserve açmaktan tutun da her işinizde size yardımcı olacaktır.

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

9. Pusula

Ne olursa olsun pusulasız doğaya çıkmamak gerek. Belki eski tip bir malzeme, siz gprs cihazı kullanıyorsunuzdur fakat olası bir arıza da pusula yine de çok işinize yarar. Mercekli askeri tip pusulaları tercih edebilirsiniz.

10. Şapka

Kış mevsiminde soğuğa karşı, yazın ise güneşin olası zararlı etkilerinden sizi koruması için şapka, Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme arasında önemli bir eşya.

11. Ateş Başlatıcı Malzeme

Trekking esnasında acil bir şekilde ateş yakmanız gerekebileceği gibi, olası bir durumda yolunuzu aydınlatmak ya da yemek pişirmek için doğada en önemli şey ateş yakmaktır. Yanınızda ateş başlatıcı olarak, kibrit, çakmak ya da magnezyum çubuğu taşıyabilirsiniz. Dilerseniz içinde magnezyum çubuğu olan paracord bileklik edinebilirsiniz.

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

12. Sırt Çantası

Tüm bu malzemeleri taşımak için, su geçirmeyen, sağlam yazın 35 litrelik, kışın ise en az 40 litrelik çanta edinebilirsiniz. Eğer Trekking maceranız kamplı olacaksa tulum, mat ve çadır gibi malzemeler ekleneceğinden litresi daha fazla çantaya ihtiyacınız var.

Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme

13. İlk Yardım Kiti

Doğada başınıza neler gelebileceği belli olmaz, böcek ısırmasından tutunda en ufak bir çizilme bile enfeksiyon riski doğurabilir. Bu da ilk müdahaleyi sizin yapmanızı gerektirir.

14. Yürüyüş Batonu

Dengeli yürümek ve ağırlığı taşımanızı kolaylaştırıp kondisyonunuzu arttırmak için yürüyüş batonları Trekking İçin İhtiyacınız Olan 14 Malzeme açısından çok ideal malzemelerdir. Hem katlanabilir hem de hafif olduğu için taşıması da kolaydır.

Bir cevap yazın